Google opatentował samochód bez kierowcy

Jak wyobrażacie sobie samochody przyszłości? Nie, nie tej bliższej, ale tej dalszej, a może nawet całkiem odległej…

Czy samochód będzie jeździł sam? Czy kierowca nie będzie już potrzebny? Czy jedynym zadaniem pasażerów w samochodzie będzie wypoczynek i pogaduszki towarzyskie? Nie znamy jeszcze odpowiedzi na te i inne pytania. Możemy się ich jednak domyślać obserwując dokonujący się na naszych oczach postęp technologiczny.

Kto kieruje?

Amerykański patent numer 8,078,349 zawiera opis pojazdu posiadającego system przełączający samochód w tryb automatyczny. Krótko mówiąc, to tzw. samochód bez kierowcy. Google zakłada, że tak właśnie będzie wyglądała przyszłość motoryzacji. Za pomocą jednego przycisku kierowca będzie mógł oddać kierownicę w ‘ręce’ samochodu. Czy autopilot to rzeczywiście przyszłość motoryzacji?

Google posiada obecnie dwa samochody, w których rozwija tę technologię. Samochody wyposażone w liczne systemy kamer i czujników wyglądają trochę jak przybysze z innej planety, ale dzięki temu ‘widzą’ co się dzieje dookoła i w razie czego mogą szybko zareagować. Docelowo samochód z autopilotem ma być oczywiście zwykłym samochodem, tzn. pozbawionym wszelkich kamer zewnętrznych. Czy człowiek faktycznie z chęcią odda nowoczesnej technologii kierowanie pojazdem?

Fot. Wikipedia