Audi i nowoczesne technologie

Testy LTE w Kolonii zakończyły się sukcesem. Nowe możliwości dla mobilnych systemów informacji są faktem. Czy samochody zamienią się w mobilne centra komunikacji?

Audi oraz Telekom zakończyły w Kolonii testy sprawdzające możliwości telefonii komórkowej LTE (Long Term Evolution). LTE to sieć telefonii czwartej generacji znacznie rozszerza możliwości funkcji infotainment.

Film w HD podczas jazdy

Krótszy czas przesyłania danych oznacza szybki dostęp do zasobów internetowych takich jak Google Earth czy Google Street View i umożliwia wymianę dużych pakietów danych. Szybkość transmisji dochodząca do 100 Mb/s pozwala na oglądanie programów telewizyjnych w standardzie HD, a nawet prowadzenie videokonferencji podczas jazdy, niemożliwe przy korzystaniu z tradycyjnych sieci GSM lub UMTS. Przepustowość LTE jest bowiem nawet sześciokrotnie większa, niż aktualnych sieci telefonii komórkowych.

Kto pierwszy…?

Podczas testów w Audi A8 L W12 wyposażonym w odpowiednie urządzenia stwierdzono, że połączenie było stabilne na całym obszarze miasta. Także przy większych prędkościach testy zakończyły się powodzeniem, co jest istotnym warunkiem dla realizacji rozbudowanych funkcji infotaiment w ramach strategii Audi connect. Jako prekursor połączenia samochodów w sieć Audi dąży do tego, aby stać się pierwszym producentem, który wprowadzi do swoich modeli nowy standard telefonii komórkowej.

Kolonia została wybrana na miejsce testów nieprzypadkowo. Jest to bowiem pierwsze miasto w Niemczech w całości objęte zasięgiem sieci LTE.