Jaś Fasola sprzedaje swojego McLarena F1

Brytyjski aktor znany m.in. z roli Jasia Fasoli postanowił rozstać się ze swoim ulubionym supersportowym McLarenem, którego kupił w 1997 roku.

Na ile znany aktor wycenił 17-letnie auto z przebiegiem 41 000 mil i powypadkową historią? Na… 8 milionów funtów!!! Warto w tym miejscy przypomnieć, iż cena nowego F1 w momencie zakupu wyniosła 640 000 funtów.

Mało tego, Atkinson nie dbał zbytnio o ten limitowany model, wykorzystując go w codziennej eksploatacji, a także często sprawdzał jego możliwości na publicznych drogach. W konsekwencji, oprócz licznych mandatów wystawionych za przekroczenie prędkości, odtwórca roli słynnego Jasia Fasoli dwa razy rozbił drogocennego McLarena.

Pierwsza stłuczka miała miejsce w roku 2009, gdy Atkinson „zaparkował” swojego F1 w tylnej części bezbronnego Rovera Metro. Do kolejnego, bardziej poważnego wypadku doszło trzy lata później, kiedy Rowan stracił panowanie nad kierownicą na śliskiej drodze i wypadł na pobocze. Oszacowanie strat zajęło ubezpieczycielowi cały miesiąc, po czym firma zapłaciła aż 910 000 funtów za naprawę rozbitego McLarena.

Z drugiej strony tak astronomiczną cenę zakupu usprawiedliwia fakt, iż F1 należący do Atkinsona jest jednym z zaledwie 64 wyprodukowanych modeli w wersji drogowej oraz jednym z łącznie 106 aut tego typu, jakie kiedykolwiek stworzono (odmiany LM, GT, GTR i prototypy).

McLaren F1 jest napędzany 6,1-litrowym silnikiem V12 o mocy 627 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje nieco ponad 3 sekundy, a samochód rozpędza się maksymalnie do 391 km/h, co potwierdza oficjalny rekord świata dla najszybszego samochodu seryjnego zdobyty w 1998 roku.

Źródło: Mototarget.pl