Ford Kuga i bagażnik idealny dla zakupoholiczki

W rękach trzymasz wielkie, nieporęczne torby i szukasz kluczyków, aby otworzyć bagażnik – to scenariusz dobrze znany wielu użytkowniczek samochodów. Właścicielki nowego Forda Kuga mogą jednak szybko zapomnieć o tych niedogodnościach.

W zeszłym roku nowy Ford Kuga był pierwszym SUV-em średniej wielkości w Europie oferowanym z drzwiami bagażnika otwieranymi i zamykanymi elektrycznie i bezdotykowo, które umożliwiają łatwe otwarcie bagażnika bez potrzeby używania rąk. W celu aktywowania systemu wystarczy tylko wykonać odpowiedni ruchu stopą pod tylnym zderzakiem.

W roku 2013 ponad 35 700 nabywców modelu Ford Kuga – 48 procent kupujących – zdecydowało się na ten system, przy czym w Holandii odsetek ten wyniósł aż 94 procent. Na sześciu największych rynkach zbytu Forda zdalne otwieranie pokrywy bagażnika w szczególności upodobali sobie Włosi – 60 procent kupujących – oraz Niemcy (57 procent).

System wykorzystuje dwa czujniki zamontowane w tylnym zderzaku, które wykrywają stopę kierowcy i odpowiednio reagują na wykonywany nią ruch. W ten sposób system zdalnego otwierania pokrywy bagażnika uniemożliwia przypadkowe otwarcie pokrywy, na przykład przez przebiegające pod samochodem zwierzę. Ford skorzystał z pomocy ochotników, którzy przetestowali prototypowe wersje układu – dane zebrane podczas testów posłużyły do opracowania wzorcowego ruchu stopą wykonywanego pod zderzakiem.

Źródło: Ford