Eko opony dla „zielonych” kierowców

Ekologiczne ogumienie to przede wszystkim inwestycja w ochronę środowiska: mniejsze spalanie i hałas oraz minimalizacja produkcji dwutlenku węgla do atmosfery. To również spora oszczędność na rachunkach za paliwo.

Ekologiczne czyli jakie?

Do produkcji specjalistycznego ogumienia wykorzystywane są inne mieszanki gum niż w przypadku standardowych opon. Dzięki temu są one lżejsze, trwałe i mają obniżone opory toczenia. Możliwość dłuższej eksploatacji ogumienia minimalizuje szkodliwe dla natury odpady, a sam proces tworzenia ekologicznych modeli nie generuje dużych strat i jest bardziej przyjazny środowisku. Takie opony to dla wielu producentów powód do dumy. Umieszczają oni stosowną wskazówkę o charakterze ogumienia w nazwie modelu, np. Continental ContiEcoContact 5 lub Bridgestone Ecopia EP150.

Jednak nie każde ogumienie mające dobry wpływ na środowisko nazywane jest oficjalnie ekologicznym. Jak więc je rozpoznać? Najważniejszym elementem oszczędności paliwa, a tym samym drogą do zminimalizowania emisji dwutlenku węgla, są niskie opory toczenia. Wybierając opony warto zwrócić uwagę na efektywność paliwową oznaczoną na etykiecie jako pierwszy z osiągów. Kierowcy, którym zależy na środowisku, wybrać mogą model, który w tej kategorii ma wysoka notę (oznaczane są one od G do A przy czym najwyższa ocena A jest niezwykle trudna do osiągniecia).

Troska o naturę i portfel

Polscy kierowcy coraz chętniej sięgają po opony przyjazne środowisku. Ci, do których nie przemawiają argumenty związane z ekologią, mogą skupić się na własnym portfelu. Opony ekologiczne to przede wszystkim opony oszczędne. Wpływają one na zmniejszenie zużycie paliwa, a jednocześnie są bardzo trwale, dzięki czemu wydłuża się czas ich eksploatacji.

Samochód wyposażony w ekologiczne opony dzięki niższym oporom toczenia i mniejszej wadze ogumienia spala mniej. Różnice w zależności od trasy oraz stylu jazdy są rzędu 0,2 do 0,4 litra na każde przejechane 100 kilometrów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Część kierowców obawia się, że w ślad za dbałością o środowisko może pójść gorsza przyczepność oraz dłuższa droga hamowania. Czy opony ekologiczne rzeczywiście ustępują w tych kwestiach innym produktom? – Należy pamiętać, że jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy długą żywotnością a krótką drogą hamowania – zaznacza ekspert Oponeo.pl. – Dobrej jakości opony ekologiczne charakteryzują się dużo dłuższym przebiegiem, spełniając jednocześnie wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Opony o obniżonych oporach toczenia tworzone są przez renomowanych producentów dbających o najwyższą jakość produktów. Dzięki zaawansowanym komponentom oraz nowoczesnej technologii udaje im się połączyć dbałość o ekologię z bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi.

Te modele wybierają kierowcy

Do najczęściej wybieranych opon pozwalających dbać o środowisko i jednocześnie oszczędzać na paliwie należą modele: Bridgestone Ecopia EP150, Continental ContiEcoContact 5, Goodyear DuraGrip, Fulda EcoControl HP i Michelin Energy Saver+. Dzięki specjalnie zaprojektowanym bieżnikom pozwalają one na sprawne odprowadzanie wody spod kół i zapewniają dobrą przyczepność, skracając drogę hamowania. Jeżdżą na nich właściciele aut kompaktowych i rodzinnych o rozmiarze kół do 17 cali. Kierowcy chwalą je za stabilną i komfortową jazdę.

Wybierając ogumienie o niskich oporach toczenia i decydując się na dbałość o środowisko, warto pamiętać również o optymalnym ciśnieniu w oponach, gdyż zbyt niskie powoduje szybsze i nierównomierne zużycie opony oraz automatycznie zwiększa zużycie paliwa.