Do miasta – tylko automat

Jeśli przeważnie jeździsz po mieście, możesz zacząć oszczędzać, nawet mimo przywiązania do benzynowych silników. Automatyczna skrzynia biegów – nie dość, że uwolni Cię od ciągłej ich zmiany, da wymierne korzyści na stacji benzynowej

automatyczna skrzynia biegówW mieście to niezastąpiony partner. Szybciej i wykorzystując lepiej obroty silnika zmienia biegi – a wiadomo, że właśnie w mieście takich operacji wykonuje się najwięcej. Dlatego w takich warunkach auta z automatami spalają mniej paliwa. Niestety – za miastem z reguły jest na odwrót.

Ułatwić sobie życie

– Automatyczna skrzynia biegów to przede wszystkim komfort jazdy po mieście – zapewnia Bożena Olczyk, pracownik service OLCZAK, firmy która od 19 lat zajmuje się naprawą samochodów z automatyczną skrzynią biegów, a prywatnie właścicielka automatu. – Wygoda kosztuje więcej, ale warto.

Dla kogo może być idealna automatyczna skrzynia biegów? My uważamy, że są to auta dla ludzi, którzy cenią sobie wygodę, komfort i samochód traktują jako zwykły środek transportu. – Uwielbiam jeździć autem z manualną skrzynią biegów, ale do miasta wyjeżdżam tylko automatem. Jestem zdania, że życie należy sobie ułatwiać, a nie utrudniać – twierdzi Kasia, właścicielka jednej z warszawskich agencji reklamowych.

Jazda takim samochodem to czysta przyjemność, w automatach lubimy płynność. – W długich trasach stawiam na automat, prowadzenie samochodu z taką skrzynią nie męczy i sprawia, że mam większą przyjemność z jazdy – mówi Magda, pracownik agencji PR.

Stereotypy czy przykra prawda?

ASB to nadzwyczajna wygoda, komfort i jednocześnie – wymagania. Do największych zagrożeń przy zakupie auta z automatyczną skrzynią biegów, klienci zaliczają wysokie koszty napraw. – Usterki spowodowane są ewidentnymi zaniedbaniami ze strony właścicieli – podkreśla Bożena Olczyk. – Gdyby wszystko było zmienione na czas, awarie najprawdopodobniej by nie wystąpiły.

Nie każda Autopolka wie, że po przejechaniu od 30 000 km do 100 000 km, trzeba koniecznie wymienić olej w skrzyni. Gdybyśmy odpowiednio dbały o swoje auta, nie musiałybyśmy korzystać z kosztownych zabiegów poprawiających jego stan. Naprawa takiej skrzyni kosztuje kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. – Należy, tez pamiętać, żeby traktować samochód delikatnie, nie ruszać z piskiem opon i nie forsować silnika. Automat to delikatny partner i potrzebuje godnego traktowania. Kontrola samochodu w wyspecjalizowanym warsztacie, wymiana oleju i filtra oleju w odpowiednim czasie, zalecanym przez producenta skrzyni, w znacznym stopniu przyczynia się do jej trwałości.

Różnice w eksploatacji

Automat to samochód dla kobiet, które nie boją się kosztów. Zdarza się, że skrzynie, które płynnie pracują, pomimo właściwej opieki właściciela jednak się psują. Nie możemy wykluczyć takiej opcji. Dodatkowym kosztem może okazać się także zużycie paliwa. Na ogół jest ono większe w starszych samochodach z ASB. – Stare modele rzeczywiście zużywały więcej paliwa, obecnie już nie ma takiej prawidłowości. Niektórzy producenci szczycą się nawet tym, że wyprodukowali auta, które palą mniej niż te ze standardowym manualem – podpowiada specjalista w naprawie automatycznych skrzyń biegów, Przemysław Sochacki z SOTO-serwis.. Wszystko więc zależy, drogie Panie, od tego jaki kapitał chcemy przeznaczyć na samochód. Co sobie cenimy bardziej niezawodność manualnych skrzyń, czy komfort i wygodę?