Prawym, czy lewym pasem?

0

Często, gdy jedziemy wielopasmową jezdnią, obserwujemy kierowców, którzy kurczowo trzymają się lewej strony. Zapominamy, że lewy pas powinien służyć tylko do wyprzedzania, ewentualnie do ominięcia przeszkody. Zapominamy także, że może to skutkować nie tylko niebezpieczną sytuacją, ale także mandatem.

Często, gdy jedziemy wielopasmową jezdnią, obserwujemy kierowców, którzy kurczowo trzymają się lewej strony. Zapominamy, że lewy pas powinien służyć tylko do wyprzedzania, ewentualnie do ominięcia przeszkody. Zapominamy także, że może to skutkować nie tylko niebezpieczną sytuacją, ale także mandatem.

Niestety, musimy sobie zdawać sprawę, że takie zachowanie najczęściej prowadzi do agresji innych kierowców, przede wszystkich tych jadących z tyłu. Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy prawy pas jest wolny, a my jedziemy lewym, nie tylko stwarzamy niebezpieczną sytuację, gdy ktoś będzie chciał nas nagle wyminąć, ale także narażamy się na mandat karny.

Trąbienie, wymijanie…

Co zatem robić, gdy napotkamy na naszej drodze kierowcę, który jedzie wolno lewym pasem, usilnie go blokując? Standardowy scenariusz do zaobserwowania na polskich drogach wygląda następująco: trąbienie, włączanie długich świateł, podjeżdżanie do poprzedzającego samochodu jak najbliżej się da. Gdy to wszystko nie poskutkuje, następuje zmiana pasa ruchu na prawy i minięcie ‘zawalidrogi’ z prawej strony, po czym powrót na lewy pas i gwałtowne przyhamowanie, które zwykle tylko mały włos dzieli od kolizji.

Nie trzeba oczywiście wspominać, że wszystkie powyższe praktyki mogą doprowadzić do groźnej sytuacji na drodze. Kierowca, który jest pod presją, może bowiem nagle, bez wcześniejszego zasygnalizowania, zmienić pas ruchu.

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym dopuszcza wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej oraz ‘na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku’ (art. 24, ust. 10). Jednocześnie w artykule 16, ust 4 nakazuje nam jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a poza tym ‘zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.’

Co zrobić z zawalidrogą?

Dlaczego kierowcy nagminnie jeżdżą lewym pasem, nie zwracając nawet uwagi, czy prawy jest wolny? Najczęstszą przyczyną są nieprawidłowe nawyki, lub po prostu zła wola. Bardzo często kierowcy zapominają, że…nie znajdują się sami na drodze. Choć brzmi to śmiesznie, kierowcy niestety nadal rzadko korzystają z lusterek. Często za kierownicą samochodów blokujących lewy pas, możemy znaleźć osoby starsze lub te, które w ‘ruchu ulicznym’ są dopiero nowicjuszami. Przyczyną takiego zachowania może być lęk przed zmianą pasa przy dużym natężeniu samochodów. Kierowcy tacy boją się, że nie będą potrafili poprawnie oszacować odległości od innych samochodów, co może doprowadzić do kolizji.

Miejmy na uwadze, że na drodze znajdują się także inne samochody, które podążają w tym samym kierunku co my, a ich kierowcy, podobnie jak my, chcą bezpiecznie dojechać do celu. Jeżeli my będzie poruszać się zgodnie z zasadami ruchu drogowego, z pewnością zwiększymy prawdopodobieństwo, że inni kierowcy też tak będą postępować.