Młody kontra OC

Jesteś młodym kierowcą? Uzbierałaś kilka tysięcy na swoje pierwsze auto. Myślisz, że wystarczy tylko za nie zapłacić i będziesz jego właścicielem? A co z OC? Może się okazać, że opłata za samochód to dopiero początek kosztów.

Młodzi ludzie, którzy decydują się na zakup pierwszego w swoim życiu samochodu nie mają lekko. Znalezienie wymarzonego auta nie stanowi dziś problemu. Już od 6.000 zł możemy nabyć samochód w dobrym stanie. Ale co dalej? Cena pojazdu to początek wydatków. Zobacz, na co musisz się przygotować kupując samochód.

Musisz się ubezpieczyć

Bez ubezpieczenia OC nie zarejestrujemy samochodu. O ile możemy uznać, że AC to zbędny komfort, z OC nie pójdzie nam tak łatwo. – OC komunikacyjne jest obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce. Każdy samochód, który jest zarejestrowany, powinien je posiadać. Bez ważnego ubezpieczenia OC nie możemy korzystać z samochodu – informuje Damian Ziąber z Link4. Nie mamy więc wyjścia. Musimy zapłacić, tylko ile? Bez zniżek możemy wydać na podstawowe ubezpieczenie nawet niedrogiego auta 2000 złotych. Dlaczego aż tyle?

Wysokie stawki

Kierowcy przed 24 rokiem życia, zwłaszcza ci, którzy prawo jazdy posiadają krótko, nie dosć, że muszą zapłacić ubezpieczenie bez zniżek, to jeszcze… powiększone o 25%! Wysokie stawki zakładów ubezpieczeń mają jednak uzasadnienie. Z raportu „Wypadki drogowe w Polsce w 2007 roku” wynika, że kierowców w młodym wieku niejednokrotnie cechuje brawura i skłonność do ryzyka (45% wypadków spowodowanych przez tę grupę, to wypadki z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu). – Rzeczywiście jest tak, że młodzi ludzie jeżdżą statystycznie mniej ostrożnie, niż bardziej doświadczeni kierowcy. Oczywiście doświadczenia nabywa się coraz dłużej jeżdżąc samochodem. Ale np. kierowca mający 24, a posiadający prawo jazdy od 5 lat nie jest już z punktu widzenia naszego punktu widzenia młodym kierowcom – kontynuuje Ziąber. Co mają robić osoby, które nie mają 24 lat, chcą mieć swoje „cztery kółka”, ale nie stać ich na takie opłaty?

Dobra alternatywa

– Oczywiście można zarejestrować auto na doświadczonego kierowcę z rodziny. Jeśli współwłaścicielem samochodu młodego kierowcy jest osoba, która posiada większą zniżkę, to przy wyliczeniu składki w Link4 przyjmujemy tę korzystniejszą – podkreśla Dariusz Ziąber. Podobnie postępują również inni ubezpieczyciele, a niektórzy pozwalają nawet „dziedziczyć” zniżki, jeśli z czasem jedynym właścicielem auta zostaje osoba, która ich nie miała. Jaki z tego wniosek? Nie kłóćmy się z rodzicami ani z dziadkami. Starsi mają zawsze racje. Szczególnie wtedy, gdy na swoim koncie mają dużo zniżek, a my planujemy zakup auta:).

Przykładowe wyliczenia wysokości stawek OC w Link4:

– Trzydziestoletnia kobieta, która ma prawo jazdy krócej niż rok, jest mieszkanką Poznania i ma Mercedesa C z 2007 roku, 1.8 poj., na benzynę, nie posiada zniżek za ubezpieczenie OC, za cały rok zapłaci 2.184,77PLN natomiast za Pakiet(OC +AC) 3.823,79 PLN.

– Gdyby ta sama pani miała prawo jazdy dłużej, mogłaby płacić o nawet 70% mniej.

– Kobieta, która ma mniej niż 24 lata, mieszka w Warszawie, ma prawo jazdy od 5 lat jest właścicielką Opla Omegi z 1997 roku, 2,5 poj, diesel, posiada zniżki -60% OC i -60% AC za ubezpieczenie OC za rok zapłaci 615,73PLN natomiast za Pakiet(OC +AC) 993,08PLN.

Ale uwaga! Zniżki nabywamy nie za samo posiadanie prawa jazdy, tylko za czas w jakim bezwypadkowo korzystamy z ubezpieczenia samochodu, którym jeździmy! Jeśli wieć ktoś kupuje pierwszy samochód w życiu, mimo, że prawo jazdy może mieć i 20 lat – za pierwsze ubezpieczenie zapłaci pełną, 100-procentową składkę. Pierwszą zniżkę, wynoszą u większości ubezpieczycieli 10%, uzyska dopiero po roku.