Dane niezbędne przy kolizji

Jego wartość jest nieoceniona przy każdej stłuczce. Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym zdecydowanie powinno znajdować się w każdym schowku.

Nagłe hamowanie, pisk opon i niestety – nie udało się uniknąć stłuczki. Taka sytuacja to jeden z najgorszych koszmarów dla wszystkich kierowców. Codziennie na polskich drogach w sytuacji drobnej kolizji czy poważniejszego wypadku znajduje się kilka tysięcy osób. Gdy szkody dotyczą tylko samochodów, możemy zaoszczędzić sporo czasu mając w pogotowiu odpowiedni zestaw dokumentów.

Wspólne oświadczenie

W sytuacjach stresowych, takich jak stłuczka czy wypadek mało kto myśli racjonalnie. Trudno się skupić i zastanowić, jakie dane powinniśmy uzyskać od sprawcy wypadku. Co może być dla ubezpieczyciela najważniejsze, żeby uniknąć problemów przy zgłaszaniu szkody? Z drugiej strony niepełne informacje, jakie otrzymują od poszkodowanych ubezpieczyciele, również dla nich są problematyczne. Dlatego też wspólnym celem i poszkodowanego, i towarzystwa jest zdobycie odpowiednich informacji. W związku z tym od dłuższego już czasu polscy kierowcy mogą korzystać ze wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.

Jest to dokument zawierający m.in. schemat danych, jakie powinniśmy uzyskać od sprawcy szkody. Wśród niezbędnych informacji wymienić można np. dane dotyczące wszystkich osób uczestniczących w zdarzeniu, dane dotyczące ich polis, wszelkie informacje związane ze zdarzeniem. Są także szkice poszczególnych aut, na których w odpowiednich miejscach można zaznaczyć uszkodzenia oraz miejsce na opisanie okoliczności zdarzenia – mówi Jan Sadowski, ekspert ds. ubezpieczeń w Link4.

Łatwo, szybko, dobrze

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym to uniwersalny druk, ułatwiający uzyskanie jednolitych i pełnych informacji przez zakład ubezpieczeń. Co istotne, druk jest przygotowany w przejrzysty sposób. Nikt nie powinien mieć problemów z jego wypełnieniem. Cały druk to zaledwie jedna strona A4 – to bardzo istotne, że w nerwach i gdzieś pośrodku drogi nie musimy już pisać elaboratów. Dzięki oświadczeniu towarzystwo jest także w stanie szybciej rozpocząć proces likwidacji szkody. Można uniknąć bowiem dopytywania poszczególnych uczestników zdarzenia o kolejne, brakujące informacje.

Poszukaj w internecie

Taki dokument każdy kierowca powinien mieć zawsze przy sobie. Najlepiej wozić go w samochodzie. Jak go zdobyć? Ubezpieczyciele bardzo często przekazują wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym razem z polisą obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W przypadku niektórych towarzystw wspomniany dokument można znaleźć na stronach internetowych do pobrania i wydrukowania. Można też go pobrać ze strony internetowej Polskiej Izby Ubezpieczeń.