Czy włączenie kierunkowskazu może zmylić innych kierowców?

k1

Wielu kierowców podchodzi do kwestii kierunkowskazów z lekceważeniem. Tymczasem to źródło potencjalnego niebezpieczeństwa!

Z używaniem kierunkowskazów wiążą się dwa podstawowe problemy. Przede wszystkim zbyt często w ogóle nie używamy kierunkowskazów. Zmieniamy pas ruchu kiedy chcemy i jak chcemy, nie zważając przy tym na konsternację i zaskoczenie innych kierowców, którzy nie wiedzą, czego mogą się po nas spodziewać.

Równie wiele kierowców używa kierunkowskazów w nieodpowiednim momencie. Zwykle służy on im do demonstracyjnego zaprezentowania innym kierowcom, że właśnie zmieniają pas lub kierunek ruchu. Tymczasem kierunkowskaz służy do sygnalizowania innych kierowców o manewrze, który za chwilę dopiero zamierzamy wykonać!

Musimy pamiętać, że zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne uruchomienie kierunkowskazu może być niebezpieczne, gdyż stwarza ryzyko potencjalnego wypadku. W pierwszym przypadku możemy po prostu zmylić innych kierowców zbyt wczesną sygnalizacją, w drugim zaś nie dajemy im czasu na odpowiednią reakcję.

Pamiętajmy, że zawsze należy sygnalizować plan zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy, a także wyłączyć kierunkowskaz zaraz po wykonaniu manewru.