Czy warto więcej zapłacić za polisę ubezpieczenia OC AC?

ac

Ubezpieczenia samochodowe OC i AC różnią się od siebie w tak dużym stopniu, że należy udzielić podwójnej odpowiedzi na pytanie postawione w tytule artykułu. Co gorsze wiele badań pokazuje, że świadomość ubezpieczeniowa polskich kierowców w tym aspekcie jest mizerna. Niestety między Polakami krąży wiele mitów o polisach samochodowych, które poniżej obalamy.

acGdy wybieramy obowiązkowe ubezpieczenie OC sprawa jest prosta. Szukamy po prostu najtańszego, ponieważ ogólne warunki tego ubezpieczenia są z góry towarzystwom ubezpieczeniowym narzucone przez ustawę, co prowadzi do tego, że oferty polis OC w każdym towarzystwie wyglądają identycznie. Chyba nikt nie chciałby zapłacić za ten sam produkt więcej, jeśli jest możliwość aby mieć go za mniejszą cenę. Jedynym aspektem oprócz ceny jakim można się kierować wybierając obowiązkowe ubezpieczenie OC jest często dodawany do niego pakiet mini assistance – czyli pomoc drogowa w razie kolizji lub wypadku. Jeśli różnica w cenie między dwoma firmami ubezpieczeniowymi jest na poziomie kilku złotych, to warto pochylić się w stronę ubezpieczenia z dodatkowym bonusem w postaci assistance. Gdy zachodzi potrzeba skorzystania z holowania po wypadku, koszty takiej usługi są bardzo wysokie. Zatem jeśli do ubezpieczenia OC firma dołącza produkt assistance (nawet w ograniczony zakresie), to w razie wypadku kierowca może zaoszczędzić całkiem sporą sumę pieniędzy. Poza tym działa tutaj zasada, że jeśli możemy w ramach tej samej ceny mieć korzystniejsze warunki ubezpieczenia, to warto się na takie rozwiązanie zdecydować.

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem ubezpieczania AC należy przede wszystkim pamiętać, że jest ono dobrowolne, a co za tym idzie cena nie jest kluczowa. Najważniejsze przy wyborze ubezpieczenia autocasco są warunki jakie są nam oferowane przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Główną rolę odgrywają tutaj takie aspekty jak udział własny, amortyzacja części, suma ubezpieczenia i w końcu zakres terytorialny. Warto zapoznać się również z ogólnymi warunkami ubezpieczenia aby dowiedzieć się dokładnie o tak zwanych wyłączeniach – czyli sytuacjach, w wyniku których towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaca odszkodowania mimo, że teoretycznie mogłoby się wydawać, iż powinno.

Zatem porównując oferty polis AC w pierwszej kolejności powinniśmy porównać zakresy ubezpieczeń bez zwracania uwagi na cenę. Gdy dojdziemy do momentu, w którym jesteśmy przekonani do jednej z ofert należy sobie zadać pytanie – czy stosunek ceny do zakresu ubezpieczenia jest korzystny. Jeśli nie orientujemy się w temacie warto skorzystać z pomocy jaką oferują nam porównywarki ubezpieczeń, a przede wszystkim bezpłatne konsultacje z agentami ubezpieczeniowymi, którzy są specjalistami w tej dziedzinie. Tak naprawdę wybieranie autocasco możemy porównywać z wyborem zjedzenia obiadu w lokalu typu fast-food a renomowanej restauracji. Spożywając posiłek w obu tych miejscach na pewno się najemy, lecz czy to co dostaniemy będzie takiej samej wartości? Cytując klasyka „oczywistą oczywistością” jest to, że nie.

Podsumowując jeśli wybieramy OC – szukajmy najtańszej oferty, ponieważ każdy ubezpieczyciel daje nam takie same warunki. Jeśli poszukujemy również ubezpieczenia AC warto jest zapłacić więcej i mieć lepszą ochronę. Pamiętajmy też, że polisy ubezpieczenia OC i AC kupimy najtaniej w pakiecie z jednej firmy.

Na podstawie informacji z rankomat.pl.