Czy siedząc z tyłu także powinnyśmy zapinać pasy?

Jak myślicie, ile osób można by uratować z wypadków, gdyby miały zapięte pasy bezpieczeństwa siedząc z tyłu? Co zrobić, by zapinanie pasów stało się nawykiem?

zapięte pasy na tylnym siedzeniuSiedząc z przodu zawsze zapinamy pasy. Robimy to automatycznie, nie zastanawiając się nad tym. Tymczasem zapinanie pasów z tyłu należy do rzadkości, mimo, że wiemy, że zapinanie pasów z tyłu także jest obowiązkowe. Część z nas w ogóle tego nie robi, część zapina je tylko wtedy, kiedy ktoś siedzący z przodu zwróci na to uwagę, zaś większość zapina je dopiero wtedy, kiedy zobaczy samochód policyjny.

Pasy należy zapinać zawsze, bez względu na to, czy ktoś nas o tym upomni, czy akurat mijamy policję, czy nam się chce, czy też nie. Przecież tu chodzi o nasze bezpieczeństwo! Pasy bezpieczeństwa czuwają dziś nad naszym bezpieczeństwem jak nigdy dotąd. Wspomnijmy tylko o ogranicznikach napięcia, które podczas zderzenia delikatnie poluzowują pas, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia klatki piersiowej czy też specjalnych napinaczach, zabezpieczających przed zsuwaniem się ciała z fotela.

Pamiętajmy jednak, że najlepszy nawet mechanizm nie uchroni nas przed obrażeniami jeżeli nie jest prawidłowo zapięty.

fastes seat belt