Nie polegnij na teorii

0

Wydawać by się mogło, że egzamin teoretyczny to nic takiego, zwłaszcza w porównaniu z częścią praktyczną. Warto jednak odpowiednio się do niego przygotować.

Pamiętam jak podeszłam do egzaminu po raz pierwszy święcie przekonana, że przecież jeżeli pomyślę logicznie to na pewno zaznaczę właściwą odpowiedź. Jakież było moje zdziwienie, gdy wesoły komunikat na ekranie poinformował mnie, że miałam 3 błędy, które jednocześnie wyeliminowały mnie z grona osób przystępujących do egzaminu praktycznego.

Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch zasadniczych etapów: egzaminu teoretycznego i praktycznego. Często stresując się częścią praktyczną zapominamy o odpowiednim przygotowaniu się do części teoretycznej. By zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy należy sobie uzmysłowić, że znajomość przepisów prawa ruchu drogowego jest niezbędna, aby sprawnie poruszać się pojazdem po drogach. Zdanie egzaminu teoretycznego na prawo jazdy jest w zasięgu każdego kursanta, jeżeli tylko poświęci odrobinę czasu. Oczywiście należy zapoznać się z przepisami ruchu drogowego i aktywne uczestniczyć w zajęciach teoretycznych podczas kursu na prawo jazdy. Ale to nie wszystko.

Przygotowanie merytoryczne

Niezbędnym krokiem do pozytywnego zaliczenia egzaminu teoretycznego jest trening poprzez rozwiązywanie testów. Dobre ośrodki szkolenia kierowców dysponują takimi programami i sprzętem, które znajdziesz w ośrodku egzaminacyjnym. Sprzęt – to specjalna klawiatura z dużymi przyciskami, za pomocą której będziesz mogła wybrać prawidłową odpowiedź. Aby zdać egzamin należy odpowiedzieć na osiemnaście pytań w przeciągu dwudziestu pięciu minut. Dozwolone są maksymalnie dwa błędy.
Rozwiązywanie testów w domu pomoże utrwalić wiedzę, rób więc testy w każdej wolnej chwili. Będziesz znała strukturę pytań egzaminacyjnych, przygotujesz się też na podchwytliwe pytania, które mogą sprawiać trudności. Znając dokładnie zakres pytań oraz ich strukturę na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy w ośrodku egzaminacyjnym zniwelujesz stres związany z poznawaniem czegoś nowego.

Etap drugi – okręgowy ośrodek egzaminacyjny

W dniu egzaminu teoretycznego musisz przede wszystkim opanować stres. Przed rozpoczęciem egzaminu egzaminator wytłumaczy zasady obsługi programu i sprzętu. W trakcie rozwiązywania testu nie musisz się spieszyć – dwadzieścia pięć minut to naprawdę dużo czasu. Pamiętaj jednak, aby nie zaznaczać odpowiedzi automatycznie i uważnie czytać pytania – niektóre mogą być podchwytliwe. Jeżeli uznasz, że się pomyliłaś wróć do poprzedniego pytania i je popraw. Pamiętaj też, że jest to test wielokrotnego wyboru – poprawna może być jedna, dwie lub nawet trzy odpowiedzi. Pozytywnie zaliczony egzamin teoretyczny na prawo jazdy to taki, w którym popełniłaś maksymalnie dwa błędy. W przypadku gdy egzaminu teroetycznego nie zdasz trzy razy to będziesz musiała odbyć kurs dodatkowy – minimalnie dziesięć godzin zajęć teoretycznych. Jeżeli jednak sumiennie przygotujesz się w domu i poświęcisz odrobinę czasu na rozwiązywanie testów z pewnością doskonale sobie poradzisz!