Czy nawigacja może rozpraszać?

nawigacja

Czy byłyście kiedyś w sytuacji, że nawigacja samochodowa zamiast pomóc, stworzyła zagrożenia lub wręcz doprowadziła do kolizji na drodze? 

Nawigacje samochodowe stały się dzisiaj ważnym narzędziem, ułatwiającym nam codzienną komunikację. I nieważne, czy przed nami daleka podróż, czy jedziemy coś załatwić w granicach miasta. Dzięki nawigacji nabieramy pewności, że dotrzemy do celu, mimo, że wybieramy się w nieznane rejony. Dzięki niej możemy skoncentrować się tylko na prowadzeniu samochodu. Ale czy na pewno?

Nieumiejętne korzystanie z nawigacji może nieść ze sobą pewne zagrożenia, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Jednym z głównych błędów popełnianych przez kierowców jest zmiana trasy w nawigacji podczas jazdy. Takie zachowanie powoduje, że odwracamy uwagę od tego co dzieje się przed maską i skupiamy się na poprawnym wpisaniu danej lokalizacji. Mało tego, odrywamy ręce od kierownicy, czasem obie. Bardzo łatwo w ten sposób o utratę kontroli nad pojazdem. Wszelkie zmiany w nawigacji należy dokonywać zatrzymując się w bezpiecznym miejscu.

Jeżeli korzystamy z przenośnej nawigacji pamiętajmy, by była ona przypięta w taki sposób, by nie ograniczała naszego pola widzenia, jednak byśmy mogli swobodnie przy niej operować.

Pamiętajmy, by korzystać z nawigacji w sposób inteligentny. Nie możemy jej bezgranicznie ufać, a to, co widzimy na ekranie musimy weryfikować z tym, co dzieje się na drodze. Nawigacja może przecież wskazywać trasę, której w rzeczywistości nie ma lub ograniczenie, które już nie obowiązuje. Zawsze musimy uważnie obserwować drogę i reagować na zaistniałe sytuacje.