Uwaga na skurcz!

skurcz

Skurcz mieśnia to problem wielu kierowców, zwłaszcza po wielu godzinach spędzonych za kółkiem. Jeśli dopadnie nas w trakcie jazdy, może być bardzo niebezpieczny nie tylko dla nas samych, ale także dla innych użytkowników ruchu. Jak się wtedy zachować? Jak zapobiegać występowaniom skurczu i jak sobie z nim radzić, gdy nas dopadnie.

skurczWielu z nas zdarza się doświadczyć skurczu mięśni w nodze podczas jazdy, szczególnie na długich dystansach. Czasem ból jest mniejszy, czasem większy, czasem jednak tak duży i nagły, że uniemożliwia prowadzenie samochodu, powodując tym samym niebezpieczne sytuacje na drodze. Co powinniśmy wtedy zrobić?

Skurcz podczas jazdy najczęściej powodowany jest napięciem mięśni i długo utrzymywaną pozycją siedzącą. – W sytuacji, gdy złapie nas skurcz, jeśli to możliwe, należy zjechać na pobocze i rozmasować bolący mięsień, dając też odpocząć innym kończynom – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Jak sobie radzić gdy złapie nas skurcz?

Aby rozciągnąć i rozluźnić mięsień lub mięśnie łydki i przerwać ból, należy wyprostować nogę, dotykając podłogi samochodu i zagiąć palce stopy do góry, w stronę kolana. Jeśli skurcz dotyczy mięśnia uda, trzeba rozmasować napięte, bolące mięśnie.

Kiedy skurcz nie jest silny, często go lekceważymy. Musimy jednak pamietać, że także wtedy równie ważne jest, by przerwać wykonywaną czynność, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, skurcz nagle się nasili, powodując zesztywnienie kończyny.

Niespodziewany skurcz może być groźny, ponieważ nagle skupiamy swoją uwagę na tym, co poczuliśmy zamiast na otoczeniu drogi. Możemy mieć też problem z odpowiednimi reakcjami i naciskaniem bolącą nogą na pedały.

Jak go unikać?

Jeśli planujemy długą trasę, powinniśmy planować także przerwy co około 2 godziny. Podczas postojów warto rozciągać i rozluźniać mięśnie nóg, wykonując proste ćwiczenia. Siedząc, unieś nogi na palcach i kręć stopą kółka. Żeby rozciągnąć mięśnie łydek można stanąć około 60 cm od ściany i nie odrywając pięt od podłogi pochylić się, dotykając ściany. Należy wytrwać w tej pozycji kilka sekund.

Źródło: Renault, www.livestrong.com