Czy choroba wpływa na kierowcę?

przeziebienie

Czy przeziębiony kierowca, to groźny kierowca? Gorączka, katar, kaszel – czy wszystkie te objawy obniżają koncentrację kierowcy?

przeziebienieWpływ przeziębienia na organizm człowieka zna każdy z nas. Każdy, kto był choć raz przeziębiony. Objawy, które, kiedy leżymy w łóżku, nie stanowią ani dla nas ani dla innych zbytniego zagrożenia, mogą okazać się niebezpieczne w momencie, kiedy wsiądziemy za kierownicę.

Wszystko dlatego, że każdy z objawów – katar, kaszel, ból gardła, czy podwyższona temperatura ciała – wpływa na obniżoną koncentrację, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Dodając do tego leki, które przyjmujemy w czasie przeziębienia, a które także negatywnie wpływają na poziom koncentracji, robi nam się mieszanka wybuchowa. Efekt? Opóźniony czas reakcji, zaburzenia wzroku, uczucie senności. Mało kto zdaje sobie także sprawę z takich aspektów, jak np. zamykanie oczu podczas kichania.

Przeziębienie to stan, który sprawia, że myślenie o chorobie absorbuje naszą uwagę. Myślimy o gorączce, o zapchanym nosie, generalnie o gorszym samopoczuciu. Nawet wtedy, kiedy pokonujemy krótki, teoretycznie bezpieczny odcinek.