Jak działa poduszka powietrzna?

Poduszka powietrzna, obok pasów bezpieczeństwa, jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodu zapewniających bezpieczeństwo kierowcy. Warto wiedzieć czym tak właściwie jest poduszka powietrzna,  w jaki sposób działa oraz jakie najpopularniejsze rodzaje poduszek powietrznych możemy wyróżnić obecnie.

Poduszka powietrzna – co to takiego?

Poduszka powietrzna to element pasywnego systemu bezpieczeństwa w samochodzie. Jej celem jest zamortyzowanie uderzenia ciała o elementy pojazdu w przykład stłuczki lub wypadku. Poduszka powietrzna ma na celu ochronę głowy i rejonu klatki piersiowej zarówno w przypadku zderzenia bocznego jak i czołowego.

Działanie poduszki powietrznej

Za wystrzelenie poduszek powietrznych odpowiada ACU, czyli Airbag Control Unit, do którego dostarczane są informacje na temat rodzaju zderzenia. Wybuch poduszki jest inicjowany przez czujniki rozmieszczone w różnych miejscach pojazdu. System przetwarza otrzymane informacje, decydując jakiego rodzaju poduszki powietrzne powinny zostać wystrzelone. Wszystko dzieje się w ciągu ułamka sekundy. Poduszki są nadmuchiwane dzięki użytym ładunkom pirotechnicznym. Podczas wypadku czy zderzenia, odpowiedni impuls uruchamia zapalnik. W ciągu zaledwie 0,2 sekundy poduszka powietrzna zostaje wystrzelona z prędkością 322 km/h.

Po wystrzeleniu poduszki powietrznej w ciągu kilku chwil następuje ujście powietrza. Proces ten inicjowany jest zaraz po uderzeniu ciała pasażera w poduszkę i odbywa się bardzo szybko, w przeciwnym razie mogłoby to stanowić zagrożenie dla pasażera, na przykład uduszenie, uszkodzenie wzroku i słuchu czy inne obrażenia. Opróżnienie poduszki odbywa się za pośrednictwem specjalnych otworów wentylacyjnych. Wnętrze poduszki jest wypełnione skrobią kukurydzianą oraz talkiem, co dodatkowo przyspiesza jej opróżnienie.

Rodzaje poduszek powietrznych

Jednym z najbardziej znanych rodzajów poduszek powietrznych są poduszki frontowe, znajdujące się w kierownicy oraz w desce rozdzielczej od strony pasażera. Drugą równie popularną opcją są poduszki SAB, czyli Side Air Bags, które uaktywnianie są podczas zderzeń bocznych, chroniąc przy tym tułowie oraz głowę pasażerów. Wśród poduszek SAB wyróżniamy boczne poduszki powietrzne, boczne poduszki głowy a także poduszki powietrzne klatki piersiowej.

Tekst: Paulina Plich

Fot: Antre, Foter.com