Kolory wpływają na bezpieczeństwo jazdy

0

Kolor może sprawić, że będziesz mieć się na baczności lub poczujesz się dobrze – zarówno w środku, jak i na zewnątrz samochodu.

Badacze odpowiedzialni za wewnętrzne oświetlenie Forda Fusion (amerykański odpowiednik Mondeo) rozważyli rolę światła w przekazywaniu informacji kierowcy. Okzuje się, że jeżeli oświetlenie współpracujące z designem może stworzyć równowagę zmniejszającą zmęczenia wzroku i zoptymalizować interakcję kierowca – samochód.

co-z-tymi-kolorami

Balans koloru a komfort jazdy

Nasza zdolność koncentracji jest ograniczona, a okazuje się, że oświetlenie może grać kluczową rolę w zapewnianiu kierowcy informacji związanych z jazdą bez odwracania jego uwagi. Światło o odpowiednim natężeniu i kolorze zapewni zwiększoną funkcjonalność i komfort kierowcy. Światła, grafiki i wyświetlacz są kluczowe dla kierowców, a odpowiedni dobór kolorów sprawi, że informacja będzie prezentowana w sposób maksymalnie efektywny. Mehendra Dassanayake z Forda twierdzi też, że oświetlenie zapewnia nam poczucie orientacji. Jednocześnie odpowiedni kolor sprawi, że kierowca łatwiej przyswoi komunikaty pochodzące z wnętrza pojazdu. Kolory w odpowiednim balansie sprawią, że poprawi się nasz komfort jazdy. Nic więc dziwnego, że badacze z Forda postanowili zająć się tym zagadnieniem i w długim i żmudnym procesie sprawdzali jak światło wpływa na wnętrze samochodu. Co ważne, robili to z perspektywy kierowcy, używając w tym celu materiałów o różnych teksturach i pod różnorodnymi warunkami oświetleniowymi tak, by upewnić się, że nieprzyjemna dla oczu poświata i odblask na gładkich powierzchniach zostaną zminimalizowane.

Przyciągnie niebieski, uspokoi zielony

Wszystko zaczyna się od tego, w jaki sposób nasz mózg rozpoznaje światło. Mózg bowiem nie widzi kolorów. To, co nazywamy kolorem jest tak naprawdę energią elektromagnetyczną o różnych fługościach fali. Pewne ich poziomy i kombinacje odpowiedzialne są też za zwiększoną produkcję enzymów w naszym mózgu, które z kolei wywołują określone reakcjenaszego ciała, takie jak stres, spokój lub szczęście. A zatem to fakt – kolor może wpływać na to, jak się czujesz. W zasadzie wpływa on na wszystko, począwszy od wyborów podczas zakupów aż do ciśnienia krwi. Różne odcienie niebieskiego koloru mają niebagatelne znaczenie dla podtrzymania uwagi kierowcy i pasażerów. Odcienie żółtego stymulują obszary mózgu odpowiedzialne za nasze racjonalne zachowanie. Z kolei zielony wpływa na system nerwowy zapewniając spokojniejszy i głębszy oddech. Poprzez zwolnienie produkcji hormonów stresu pomaga on zrelaksować się mięśniowi sercowemu. Czerwony, stosowany w alarmujących kontrolkach jest jednym z najbardziej przyciągających uwagę kolorów. Wywołuje zwykle intensywne uczucia i kojarzy się z namiętnością, gniewem lub niebezpieczeństwem.