Cięcia kontrolowane

– Jeśli coś stuka to natychmiast się tym zajmuję, żeby nie „wystukało” więcej z mojego portfela – mówi nam Magda właścicielka Golfa III. Naprawy, ubezpieczenie, opony – są pewne rzeczy, na których oszczędzać nie warto. Dziś zapłacisz mniej, za jakiś czas odpokutujesz minusem na koncie.

Chwila dla siebie

Zanim zaczniemy gorączkowo szukać sposobów na cięcie kosztów przyjrzyjmy się sobie. – Sposób w jaki prowadzimy samochód ma ogromny wpływ na spalanie paliwa, czy zużycie się części samochodu – tłumaczy Andrzej Zembrzuski instruktor jazdy w Test&Training. – Wyedukowany kierowca, który jeździ spokojnie i „szanuje” swoje auto będzie narażony na mniejsze wydatki niż ten, który jeździ chaotycznie. – dodaje. Jeśli masz odłożone fundusze możesz zapisać się na szkolenie z eco-jazdy. Nie chcesz przeznaczać na to dodatkowych funduszy? Wystarczy, że będziesz przytomnie poruszała się autem po mieście.

Bezpieczeństwo bezcenne

– Nigdy nie oszczędzaj na swoim bezpieczeństwie – ostrzega Andrzej Zembrzuski. Wszystko co sprawia, że w swoim samochodzie możesz czuć się bezpiecznie jest opłacalnym wydatkiem. – Kierowcy nie powinni oszczędzać na oponach, hamulcach, zawieszeniu, pełnosprawnym oświetleniu i wymianie oleju napędowego – wymienia Przemysław Kranc z Norauto w Poznaniu. – Chcąc zaoszczędzić na wymianie oleju możemy poważnie uszkodzić silnik auta. Pozorna oszczędność może nas wmanewrować w jeszcze większe koszty. Za naprawę silnika, możemy zapłacić od 100 do nawet 3000 zł – wylicza.

Na mniej zasobny porfel

– Złym rozwiązaniem jest rezygnacja z ubezpieczenia i unikanie przeglądów – dodaje instruktor jazdy Andrzej Zembrzuski. – Ubezpieczenie jest przeznaczone dla osób, które mają mniej zasobny portfel – tłumaczy Agata Wiśniewska z Link4. – Jeśli dojdzie do wypadku i samochód zostanie uszkodzony, kierowca nie będzie dotkliwie obciążony finansowo – dodaje. Rzeczywiście jeśli nasz samochód jest nowy z ubezpieczenia AC rezygnować nie warto. Warto zastanowić się natomiast, czy potrzebna nam usługa assistance jeśli tak, czy nie wystarczy wykupić jej tylko na terytorium Polski. Przed wybraniem ubezpieczenia powinnyśmy porównać oferty i przeanalizować warunki umowy.

Zatrzymać trochę gotówki

Nie zwlekajmy z naprawami. Nowa bluzka, buty do pracy, czy fryzjer mogą zaczekać. – Jeśli coś stuka to natychmiast się tym zajmuję żeby nie wystukało więcej z mojego portfela – mówi nam Magda właścicielka Golfa IV. – Mam sprawdzonego mechanika w Środzie Wielkopolskiej. Płacę tam około 200 zł mniej niż kosztowałoby mnie to w Poznaniu, w którym mieszkam – dodaje. Każda z nas ma swój sposób na wygenerowanie kilku groszy. Specjaliści przestrzegają nas przed obszarami, w których lepiej nie oszczędzać. Jeśli jednak za wszelką cenę chcemy zatrzymać trochę gotówki, nie róbmy tego kosztem jakości lub odkładania zmian na później. Czasem żeby zaoszczędzić wystarczy wybrać tańszy warsztat, sklep, niekoniecznie produkt. Ważne, aby robić to z głową.