Bezpieczniej ale…

National Highway Traffic Safety Administration – NHTSA to amerykańska agencja rządowa, której misją jest obniżenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych oraz przeciwdziałanie wypadkom drogowym w USA. Agencja zdecydowała, że innowacyjne foteliki nie trafią na rynek amerykański. 

Przepisy w USA jasno określają, że aby foteliki dla dzieci były dopuszczone do sprzedaży, nie mogą być przystosowane tylko do samochodów jednej marki. W tej sytuacji nawet właściciele Volvo, którzy chcieliby zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych podróżników, nie będą mogli zakupić produktu.

Dla kogo fotelik?

W Polsce każda z nas może zakupić fotelik Volvo. Problem w tym, że w żadnym komunikacie producent nie określił, czy produkt może być montowany w każdym samochodzie, czy nie. Co w zaistniałej sytuacji mieliby zrobić rodzice, którzy mają dwa samochody, w tym tylko jeden marki Volvo? Nie wspominając o tych z nas, które nie prowadzą szwedzkiego auta, a chciałyby zakupić innowacyjne foteliki do swojego samochodu? O wyjaśnienie sytuacji poprosiłyśmy Gabrielę Piekarniak z biura prasowego Volvo Auto Polska. – Foteliki dla dzieci fimy Volvo Cars są montowane za pomocą uchwytu Isofix lub pasów bezpieczeństwa samochodu. Tym samym są kompatybilne nie tylko z autami Volvo, ale również samochodami innych producentów motoryzacyjnych – przekonuje przedstawicielka firmy Volvo.

Bez poduszki

Jak zapewnia przedstawicielka firmy Volvo, w Polsce możemy bez obaw korzystać z innowacyjnych fotelików również w samochodach innych producentów. Gdy będziemy montować je w swoich samochodach na przednim siedzeniu pamiętajmy o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera. Zgodnie z artykułem 45 ustawy prawo o ruchu drogowym zabrania się „przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera”. Za takie działanie wymierza się mandat karny w wysokości od 100 do 300 złotych. Jeśli mamy zamiar przewozić nasze dziecko z przodu do 6 roku życia (a taką możliwość dają nam nowe foteliki Volvo) powinnyśmy również pamiętać o tym, że odłączając poduszkę, według ustawy łamiemy prawo. Przepisy…