Bezpieczny i sprawny przejazd przez rondo

Często zastanawiamy się, jak przejechać przez rondo, by było i bezpiecznie, i sprawnie. Jednak czy w ogóle da się w ten sposób przejechać przez rondo?Oczywiście, że tak!

Na naszych drogach cały czas przybywa rond, gdyż sprawdzają się one zdecydowanie lepiej niż klasyczne skrzyżowania. Jednak ponieważ wciąż jest ich mniej niż zwykłych skrzyżowań, część z nas ma problemy z właściwym poruszaniem się po nich. Dotyczy to zwłaszcza niedoświadczonych kierowców, a także osób starszych. Nie zmienia to faktu, że przez rondo da się przejechać w sposób bezproblemowy.

Jakie to rondo?

Ronda można podzielić na dwa rodzaje: te, z pierwszeństwem przejazdu dla pojazdów wjeżdżających na rondo i te z pierwszeństwem przejazdu dla samochodów przejeżdżających przez rondo. O tym, który wariant obowiązuje na danym rondzie informują nas znaki drogowe: albo znak z pierwszeństwem przejazdu, albo znak 'ustąp pierwszeństwa przejazdu’. Bez względu jednak na to, z którym rondem mamy do czynienia, zawsze przed rondem będzie znajdował się znak informujący nas o 'Ruchu okrężnym”.

Uwaga na prawą

Czy może dojść do sytuacji, że przed rondem nie znajduje się żaden znak? Niestety może. Co wtedy? Wtedy obowiązuje nas oczywiście zasada prawej ręki – pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się po naszej prawej stronie, czyli w przypadku ruchu okrężnego – wjeżdżające na rondo.

Nie bój się dwóch pasów

W Polsce budowane są ronda różnej wielkości – takie, które mają jeden lub dwa pasy. Zwłaszcza te drugie powodują, że nie bardzo wiemy, jak się zachować. Najczęstszym błędem jaki popełniamy, jest wjazd na rondo na niewłaściwym pasie. A o tym, na którym pasie musimy wjechać powinny informować nas znaki wymalowane na drodze. Generalna zasada jest taka, że nie powinniśmy skręcać w prawo z lewego pasa i na odwrót. Jeżeli zatem planujemy na rondzie skręcić w prawo, trzymajmy się prawej krawędzi jezdni.