Bezpiecznie na święta

0

Jak co roku, lada moment tysiące kierowców wyruszą w podróż z okazji świąt. Zróbmy wszystko, by ten okres okazał się dla nas naprawdę szczęśliwy!

swieta

Święta to szczególny okres dla nas wszystkich. Wiele z nasz wyjedzie w tym okresie w podróż, by odwiedzić bliskich i wraz z nimi radować się świątecznym okresem. Na drogach może jednak być niebezpiecznie. Spodziewać można się wielu utrudnień – korków, zmian w organizacji ruchu i w końcu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Warto wcześniej zaplanować swoją podróż. Jeżeli poświęcimy temu więcej czasu, mamy szansę obrać bezpieczniejszą trasę. Jeżeli będziemy wiedziały, którędy jechać, nie zgubimy się. Tym samym zaoszczędzimy sobie stresu podczas jazdy, który zwykle prowadzi do zwiększenia prędkości i brawury.

Weź pod uwagę warunki atmosferyczne. W niektórych rejonach Polski spodziewany jest śnieg w święta, w niektórych nie. Z resztą pogoda w zimie jest mocno nieprzewidywalna. To oznacza, że może dojść do sytuacji, w której warunki drastycznie zmienią się, kiedy będziemy już w drodze. Wyjeżdżamy spod domu – jest sucho i panuje dodatnia temperatura, a po drodze zaczyna sypać gęsty śnieg i robi się ślisko? Nic dziwnego! Pamiętajmy jednak, że wymaga to wymaga od nas wzmożonej koncentracji.

Zachowaj spokój za kierownicą. Lepiej dojechać do celu później, lecz bezpiecznie, zamiast pędzić na złamanie karku i ryzykować zdrowiem swoim i pasażerów. Obserwujmy drogę daleko do przodu, a nie tylko kilkumetrową przestrzeń przed naszym a poprzedzającym nas samochodem. Im więcej widzimy, tym szybciej możemy reagować na niespodziewane sytuacje.

Sprawdź stan swojego samochodu. Przed wyjazdem sprawdź, czy podstawowe elementy w Twoim samochodzie są sprawne. Warto skontrolować działanie wszystkich świateł, w tym kierunkowskazów. Sprawdźmy także działanie wycieraczek i poziom płynu w spryskiwaczach. Zmierzmy ciśnienie w oponach – jeżeli jest za małe – dopompujmy. Oczywiście zimowe opony to absolutna konieczność, zwłaszcza w przypadku wybierania się w dłuższą trasę. Jeżeli mamy zamiar odwiedzić rodzinę w górach – na wszelki wypadek weźmy ze sobą łańcuchy.

Pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Takie elementy jak gruba kurtka, rękawiczki czy czapka mogą przyczynić się do obniżenia bezpieczeństwa. Zwłaszcza buty w żaden sposób nie powinny krępować ruchów w kostce, a podeszwa nie powinna być zbyt gruba i szeroka. Podobnie rękawiczki – wełniane i bawełniane nie zapewniają odpowiedniego trzymania kierownicy, a wręcz przeciwnie. Do prowadzenia zdecydowanie najlepsze są rękawiczki wykonane ze skóry. Zbyt gruba kurtka krępuje i ogranicza nasze ruchy. Z kolei zbyt duża czapka może nam się zsuwać na oczy. Pamiętajmy też, by pod żadnym pozorem nie jeździć w kapturze!