Sztuka i motoryzacja w małej skali

Moc, ruch i światło stanowiły inspirację dla Jeffa Koonsa gdy pracował nad legendarnym BMW M3 GT2. Teraz dostępnym także w mniejszym rozmiarze.

fot: BMW

Żywe kolory na czarnym tle. Wrażenie ruchu i dużej prędkości. Art Car BMW M3 GT2 od Jeffa Koonsa lśni nie tylko na torze wyścigowym, ale także emanuje dynamiką w skali 1:18 w swojej limitowanej, miniaturowej wersji. Metalowy model to kompletna reprodukcja oryginalnego samochodu.

Tylko dla wybranych

W BMW M3 GT2 w wersji mini możem zobaczyć wnętrze silnika. Można też otworzyć bagażnik, dobrze widoczne są kanały powietrzne. Kokpit i napisy na kołach wyglądają dokładnie tak, jak w przypadku starszego brata. Sterowana oś przednia i sportowe pasy bezpieczeństwa z tworzywa sztucznego zachwycą wszystkich miłośników ekskluzywnych samochodów. Przezroczysty lakier chroni kolory i ich rozmieszczenie i utrzyma to małe dzieło sztuki w dobrym stanie przez lata. Uwaga! Edycja jest limitowana do 5000 miniatur, każda jest dostarczana w mini-gablocie, która ucieszy i przyciągnie wszystkich maniaków motoryzacji.

Le Mans i balony?

Jeff Koons zasłynął dzięki swoim stalowym balonom w kształcie zwierzaków i ogromnym rzeźbom. Jego prace związane ze strukturami przestrzennymi sprawiły, żę Koons był idealnym wyborem do zaprojektowania Art Car od BMW i kontynuować tradycję rozpoczętą w roku 1975 przez Alexandra Caldera.

W efekcie Koons w roku 2010 ściśle współpracował z Adrianem van Hoodonkiem, dyrektorem designu BMW i razem z zespołem designu i rozwoju przeniósł swoją sztukę na prawdziwe auto wyścigowe, które tego samego roku wzięło udział w legendarnym Le Mans.

Dla amerykańskiego artysty kochającego samochody projekt był spełnieniem marzeń. – Zawsze uważałem, że zaprojektowanie Art Car dla BMW będzie wielkim zaszczytem – powiedział Jeff Koons. – Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem dołączyć do tradycji stworzonej przez artystów takich jak Calder, Lichtenstein, Stella i Warhol – dodał.

Krótka lekcja historii

Pierwsze BMW z kolekcji Art Car zostało pomalowane w roku 1975 przez Alexandra Caldera. Następni byli tacy artyści Frank Stella i jego charakterystyczny wzór siatki oraz takie ikony pop-artu jak Roy Lichtenstein, Andy Warhol czy Robert Rauchenberg. Poprzednikami Koonsa byli też David Hockney, Jenny Holzer. Tuż przed Koonsem swój projekt wykonał Olafur Eliasson.

Ten ostatni swoją pracę zatytułował „Twoje mobilne oczekiwania: Projekt BMW H2R”. Zewnętrzną powłokę samochodu stanowiła konstrukcja ze stalowej siatki, lśniącej blachy i różnych warstw lodu. Samochody BMW z serii Art Car odzwierciedlają kulturowy i historyczny rozwój sztuki, designu i technologii.

Art Car BMW M3 GT2 według Jeff’a Koonsa w skali 1:18 było dostępne od początku grudnia 2011 u wybranych dealerów BMW a także w internecie pod adresem: www.bmw-shop.com.

jeff-koons-i-bmw-wielka-sztuka-w-malej-skali2

fot: BMW