Sam wezwie pomoc

0

Być może już niedługo kolejny system mający na celu czuwanie nad naszym bezpieczeństwem stanie się obowiązkowy. Czy eCall znajdzie się w każdym samochodzie od 2015 roku?

Członkowie Parlamentu Europejskiego przyjęli rezolucję wzywającą Komisję Europejską do jak najszybszego wcielenia w życie obowiązku montowania w każdym samochodzie systemu eCall, który, jak się szacuje, mógłby uratować nawet 2.500 osób w ciągu roku.

Komisja Europejska chce, by w eCall wyposażony był każdy samochód sprzedawany od 2015 roku. Komisja szacuje także, że koszty montażu tego systemu nie byłyby wygórowane – to ok. 100 euro. Przyjmując, że po Unii Europejskiej porusza się 250 mln samochodów, byłby to koszt 25 mld euro.

eCall to ogólnoeuropejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych. System ten będzie umożliwiał manualne lub automatyczne wezwanie pomocy. Ręczne wezwanie będzie włączane przyciskiem przez kierowcę lub pasażerów pojazdu, a automatyczne aktywowane, w określonych warunkach po zderzeniu, dzięki czujnikom zamontowanym w pojeździe. Po uruchomieniu samochodowe urządzenie eCall połączy się przy użyciu sieci telefonii komórkowej ze służbami ratunkowymi umożliwiając przekazanie danych elektronicznych i nawiązanie połączenia głosowego.