Autotraper Junior Akademia – bezpieczne dzieci na drodze

0

„Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” – w myśl tej zasady firma Autotraper rozpoczyna program edukacyjny dla dzieci w wieku 3-8 lat na temat bezpiecznego poruszania się na drodze.

Kampanie telewizyjne, programy dydaktyczne, lekcje w przedszkolach i szkołach – edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach nie jest niczym nowym. Mimo to na polskich ulicach ginie ich pięciokrotnie więcej niż w Wielkiej Brytanii i aż dziesięciokrotnie więcej niż w Holandii, Szwecji i Norwegii.

Dzieci powinny być przygotowywane do bezpiecznego zachowania się na drogach już od najmłodszych lat. Tylko w ten sposób nauczą się, w jaki sposób unikać i nie powodować zagrożeń w ruchu. Tym bardziej, że są one jedną z najbardziej narażonych na wypadek grup uczestników ruchu drogowego.

Właśnie dlatego firma Autotraper – w ramach europejskiego programu Save Our Lives – rusza z innowacyjnym programem edukacyjnym dla dzieci w wieku 3-8 lat. Wszystko w myśl zasady „czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał”. Program warsztatów oparty będzie na certyfikowanym programie nauczania czeskiej szkoły bezpiecznej jazdy Libros. Działania edukacyjne wpisane są w europejski program „Save our lives” – kompleksową strategię bezpieczeństwa ruchu drogowego dla Europy Centralnej.

Czym Autotraper Junior Akademia będzie wyróżniać się na tle innych tego typu akcji? Chodzi o to, by w sposób empiryczny pozwolić nabyć, a później sprawdzić wiedzę dzieci – zgodnie ze słowami Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Nauka przebiega zatem w formie zabawy i jest związana ze spektaklem teatralnym oraz zabawami połączonymi ze wspólnym śpiewaniem piosenek i rozwiązywaniem prostych tematycznych testów i rebusów. Aktorzy odgrywając sceny, wprowadzają dzieci w świat przepisów ruchu drogowego i odpowiednich zachowań.

Szkoleniu towarzyszy książka z ćwiczeniami, utrwalająca wiedzę. Na samym końcu na uczestników Akademii czeka mobilne miasteczko drogowe – ulice, znaki, sygnalizatory świetlne i przejścia dla pieszych. Dzieci poruszają się po miasteczku w bezpiecznych, elektrycznych samochodach, imitujących pojazdy marki Jeep. Takie rozwiązanie przekonuje małych uczestników i pobudza ich wyobraźnię, jednocześnie pomagając zapamiętać zdobyte wiadomości.