Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

0

Zastanawiałyście się kiedyś, dlaczego właściwie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe? Co by było, gdyby ubezpieczanie pojazdów nie było konieczne?

oc

O tym, że istnieje coś takiego jak obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów zdecydował ustawodawca, a konkretnie ustawa z dnia 22.05.2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa określa przede wszystkim zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, a także konsekwencje ich niespełniania.

Idea ubezpieczenia OC jest prosta – ma chronić interesy wszystkich poszkodowanych w kolizjach i wypadkach. Ustawa mówi jasno – każdy pojazd, który chce wyjechać na drogi w Polsce musi być ubezpieczony, czyli posiadać OC.

Nieubezpieczenie pojazdu, a zatem niedostosowanie się do ustawy, zagrożone jest sankcjami. Dlaczego wykupienie OC jest takie ważne? Chodzi o to, by osoba, która jest poszkodowana w zdarzeniu drogowym miała pewność, że naprawa jej samochodu zostanie wykonana i ktoś pokryje koszty. Osoba, która była sprawcą zdarzenia nie musi zaś płacić całości kwoty za naprawę. Kwota ta zostanie odprowadzona ze składek, które płaci. Opłaca się więc raz w roku zapłacić składkę, w przeciwnym razie możemy zostać zmuszone do zapłaty jednorazowo o wiele, wiele wyższej kwoty.

Dodajmy jeszcze, że w przypadku gdy sprawca wypadku nie posiada OC, wówczas sprawę przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca roszczenia ofiary wypadku, jednak będzie się od nas domagał zwrotu poniesionych kosztów.

Wychodzi więc na to, że ubezpieczenie OC da nam nie tylko komfort psychiczny, ale także pozwoli zaoszczędzić.