Czym jest mikrosen?

mikrosen

Zdarza ci się, że podczas jazdy masz przez cały czas otwarte oczy, ale nie jesteś w stanie odtworzyć swojej podróży kilkanaście sekund wstecz? Może to oznaczać, że zapadłaś w tzw. mikrosen.

mikrosen

Mirosen to bardzo niebezpieczne zjawisko. To chwilowa utrata świadomości, najczęściej podyktowana zmęczeniem. Zwykle pojawia się podczas długich podróży bez regularnych przerw. Ignorowanie zmęczenia znacznie zwiększa ryzyko wypadku, co stanowi zagrożenie nie tylko nas samych, ale także dla innych użytkowników ruchu.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że koncentracja zmęczonego kierowcy jest mocno osłabiona. Im bliżej do celu, tym, paradoksalnie, koncentracja jeszcze się obniża, dlatego tak wiele wypadków zdarza się tuż przed dotarciem do celu. Wszystko dlatego, że zmęczony organizm może odebrać narastające odprężenie jako przyzwolenie na sen.

Mikrosen jest bardzo niebezpieczny. Osoba podczas mikrosnu może mieć otwarte oczy, ale nie jest w stanie reagować na żadne komunikaty ze świata zewnętrznego. Nie zobaczymy w tej sytuacji np. czerwonego światła lub zakrętu na drodze. Ryzyko występowania tego zjawiska jest tym większe, im bardziej jesteśmy zmęczone.

Źródło: Renault