Auto, które samo unika stłuczek

0

Volvo wprowadziło do swoich samochodów nowy system City Safety. Program zmniejsza ryzyko wystąpienia kolizji w warunkach miejskich. SCS będzie dostępny w standardowej wersji nowego Volvo XC60. Co więcej, właścicielki tego modelu będą mogły liczyć na preferencyjne składki ubezpieczeniowe.

W Polsce panie, które zdecydują się na zakup Volvo XC60 i ubezpieczą się w firmie Allianz będą mogły skorzystać z dodatkowej ulgi na ubezpieczenia, w wysokości od 12,5% do ponad 20% w zależności od miejsca zamieszkania i posiadanych dotychczasowych zniżek.

System City Safety

Gdy samochód jadący przed nami nagle zahamuje, układ wyczuje możliwą kolizję i przyhamuje tak, aby kierowca mógł skręcić. Jeśli jednak system wyczuje, że kolizja jest wysoce prawdopodobna, samochód sam zacznie gwałtowniej hamować. CS może monitorować zachowanie pojazdów znajdujących się do 6 metrów przed autem. Działa przy róznicy prędkości do 30 km/h. Pomiędzy prędkościami 15 a 30 km/h układ koncentruje się na maksymalnym ograniczeniu szybkości jazdy przed zderzeniem. Warto jednak wiedzieć, że CS jest zaprogramowany na reakcję tylko wtedy, gdy auto z przodu stoi lub porusza się w tym samym co my kierunku.

Tańsze ubezpieczenie

Anders Eugensson, ekspert ds. bezpieczeństwa w Volvo, twierdzi, że przy zastosowaniu systemu City Safety – ryzyko urazu kręgosłupa szyjnego pasażerów siedzących z przodu samochodu jest zmniejszone lub nawet całkowicie zniwelowane. Co więcej, system może też ograniczyć (a w niektórych przypadkach nawet całkowicie wyeliminować) koszty naprawy aut. Do City Safty przekonują nie tylko producenci, ale także instytuty bezpieczeństwa takie jak Thatcham (Wielka Brytania) i IIHS (Insurance Institute for Highway Safety, Stany Zjednoczone). Wygląda na to, że kilkanaście firm ubezpieczeniowych na całym świecie dało się już przekonać. W Polsce jest to firma Allianz.

Taki system mógłby przekonać do Volvo większość kierowców, którym notorycznie zdarzają się stłuczki w miejskich korkach. Niestety, podstawowa wersja XC60 wciąż kosztuje w okolicach 140 tysięcy złotych.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułUwaga! Pociąg!
Następny artykułKoniec czarnych punktów?