Audi przyszłości?

Audi crosslane to pojazd czteromiejscowy (2 + 2), mierzący 4,21 metra długości, 1,88 m szerokości i 1,51 metra wysokości. Posiada kilka cech, które czynią go pojazdem wyjątkowym.

To przede wszystkim oryginalny wygląd, a także innowacyjny i wydajny napęd Plug-in Hybrid, bazujący na specjalnie skonstruowanym, 1,5 litrowym, trzycylindrowym silniku TFSI i dwóch silnikach elektrycznych, potrzebujący tylko 1,1 litra paliwa na przejechanie 100 km.

Poza tym, crosslane bazuje na specjalnej konstrukcji Multimaterial Space Frame, składającej się z trzech materiałów – aluminium, tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym i tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Dzięki temu bez obciążenia samochód koncepcyjny waży około 1390 kilogramów, razem z dużym akumulatorem litowo-jonowym.

Audi crosslane ma także zdejmowany dach, a na pokładzie system Audi connect, który pozwala na ciągłe połączenie z Internetem. Kierowca z kolei może wybierać pomiędzy programami „cruise” i „race”. Program „cruise” kładzie większy nacisk na jazdę elektryczną – nie odczuwamy więc ani zmian biegów, ani charakterystycznego odgłosu startu silnika. Kiedy silnik TFSI pracuje, jego obroty zawsze są dopasowane do aktualnej prędkości, bez efektu „gumowej taśmy”.

Równie interesujący w tym samochodzie jest bagażnik. Otóż tworzy on oddzielną platformę w strukturze karoserii. Jest przytwierdzony do oparć tylnych siedzeń, które z kolei oddzielone są od siedzisk. Po naciśnięciu przycisku cała część przesuwa się około 40 centymetrów do przodu, dzięki czemu zdemontowany dach może zostać schowany w taki sposób, by jednocześnie chronić bagaż. W takim położeniu zostaje udostępniona przestrzeń pod bagażnikiem, oferując płaski schowek na brudne lub mokre przedmioty.

audi-crosslane2

audi-crosslane3

audi-crosslane4