Zmiany dopiero od stycznia 2013

2

Nowy system zdawania na prawo jazdy zacznie obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie od 11 lutego.

O zmianie poinformował wczoraj na konferencji prasowej Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – Sławomir Nowak. W związku z tym konieczna będzie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.

WORD-y nie zdążą?

Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. – powiedział Minister Sławomir Nowak. – Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do Prezydenta – dodał.

Według ministra istnieje obawa, iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są odpowiednio przygotowane do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na nowych zasadach. – Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później – znaczył Minister.

Nie chcielibyśmy, aby zdający mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych warunków – powiedział podczas konferencji Sekretarz Stanu w MTBiGM Tadeusz Jarmuziewicz. – W trosce o to, by zdający nie mieli dyskomfortu przystępowania do egzaminu z dnia na dzień na innych warunkach, chcemy aby odbyło się to w bardziej spokojnym tempie.

Jeszcze przez rok egzaminy będą zatem przeprowadzane na dotychczasowych zasadach, aby WORD-y miały odpowiednio dużo czasu na lepsze przygotowanie i wdrożenie nowego systemu.