Zadbajmy o ciśnienie w oponach

0

Opony to jedyny element w samochodzie, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Odgrywają zatem kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa pasażerów. Pamiętajmy, by regularnie sprawdzać ich ciśnienie.

Dlaczego prawidłowy poziom ciśnienia w oponach jest tak ważny? Ciśnienie w oponie w istotny sposób wpływa na zachowanie się koła w kontakcie z nawierzchnią. Opona to jedyny element jaki ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią, a zatem można powiedzieć, że ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Dlatego nie wystarczy tylko sezonowa zmiana ogumienia i kontrolowanie bieżnika (minimalna głębokość to 1,6 mm), trzeba też regularnie kontrolować ciśnienie.

Raz w miesiącu

Większość kierowcą w ogóle nie interesuje się ciśnieniem w swoim oponach, bądź sprawdza je bardzo nieregularnie i raz na jakiś czas. Tymczasem właściwy poziom ciśnienia wpływa nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale także na zużycie opony, a co za tym idzie – na koszty eksploatacji. Opona z nieprawidłowym ciśnieniem będzie się szybciej zużywać, będzie także powodować wyższe zużycie paliwa oraz obniży komfort podróżowania. Poziom ciśnienia powinnyśmy zatem sprawdzać raz w miesiącu, a na pewno przed każdą dłuższą podróżą.

W jaki sposób prawidłowo zmierzyć ciśnienie?

To pytanie tylko z pozoru wydaje się proste. Podjeżdżamy na najbliższą stację benzynową z kompresorem, podpinamy złącze i obserwujemy co pokazują wskaźniki. W razie niedoboru ciśnienia – dopompowujemy. To jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że opona podczas jazdy nagrzewa się, a więc jej ciśnienie wzrasta. Nie powinno się więc dokonywać pomiaru ciśnienia zaraz po zatrzymaniu pojazdu. Powinniśmy odczekać kilka minut, gdyż w chwili pomiaru opona powinna być zimna. Osobny temat to jakość mierników na stacjach. Chyba każdą z nas nie raz już głowa bolała od patrzenia na taką drgającą strzałkę. Poza tym nie da się oczywiście w ten sposób dokonać prawidłowego pomiaru. Dlatego najlepiej korzystać z własnego miernika. Mamy wtedy pewność, że pomiar został dokonany prawidłowo.

Jakie ciśnienie?

No dobrze, to jakie właściwie ciśnienie powinno być w oponie? Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Ciśnienie powinno być zgodne z zaleceniami producenta, które najczęściej umieszczone są po wewnętrznej części wlewu paliwa. Informacje o prawidłowym ciśnieniu znajdziemy też w książeczce serwisowej.