Nie zapomnij o własnym bezpieczeństwie

0

Tak wiele miejsca na naszych łamach poświęcamy bezpieczeństwu pasażerów, zwłaszcza tych najmłodszych. Nie możemy jednak zapomnieć o własnym bezpieczeństwie – by usiąść za kierownicą i odjechać ze świadomością, że jesteśmy dobrze zabezpieczone.

Wypadki samochodowe są jedną z najczęstszych przyczyn urazów kręgosłupa*. Aby zmniejszyć ryzyko obrażeń powinnyśmy pamiętać o zapięciu pasów oraz o odpowiedniej pozycji za kierownicą, czyli między innymi o bezpiecznej odległości od poduszki powietrznej oraz poprawnym ustawieniu zagłówka. Jak pokazują badania, użycie pasów bezpieczeństwa wraz z poduszką powietrzną zdecydowanie zmniejsza ryzyko poważnych urazów.

– Wsiadając do samochodu pamiętajmy o trzech podstawowych kwestiach: zapięciu pasów, odpowiednim ustawieniu zagłówka oraz odległości od kierownicy i tym samym od poduszki powietrznej – podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Pasy bezpieczeństwa absorbują główną siłę uderzenia oraz utrzymują nasze ciało na miejscu. Poduszka powietrzna chroni tylko wybrane części ciała: głowę, szyję oraz klatkę piersiową przed zderzeniem z kierownicą, szybą, deską rozdzielczą lub innymi powierzchniami, nie jest jednak w stanie zamortyzować całej siły. Niestety tylko około 71% osób siedząc na przednim siedzeniu zapina pasy, na tylnym – jedynie 40%**.

Dbając o swoje bezpieczeństwo, pamiętajmy o prawidłowej pozycji w czasie jazdy. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poduszki – nie jest ona miękka, aby odpowiednio szybko działać, jest wystrzeliwana z bardzo dużą prędkością przy użyciu gazów pirotechnicznych. – By poduszki były maksymalnie skuteczne, kierowca powinien siedzieć tak, aby po wyprostowaniu rąk, nadgarstki dotykały kierownicy. Minimalna odległość kierownicy od klatki piersiowej to 25 cm. Powinni o tym pamiętać szczególnie kierowcy niskiego wzrostu – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Siedząc za blisko możemy narazić się na poparzenia spowodowane wystrzeleniem poduszki, za daleko – zmniejszamy jej działanie. – Pamiętajmy także o zagłówkach. Środek głowy powinien być na wysokości środka zagłówka – dodają trenerzy. Nawet podczas niewielkiego zderzenia, głowa zawsze gwałtownie odchyla się do tyłu – dobrze dopasowany zagłówek pomoże ochronić kręgosłup.

Jak to często bywa, skala wypadku nie musi być proporcjonalna do rozległości urazów ciała – nawet gdy samochód doznał niewielkich uszkodzeń, obrażenia pasażerów mogą być znacznie bardziej poważne***. Drobna stłuczka na parkingu czy podczas dojeżdżania do skrzyżowania może skończyć się bólem kręgosłupa, a to z kolei może być objawem trwałego urazu, dlatego wizyta u lekarza jest wskazana zawsze, gdy odczujemy nawet nieznaczne skutki zdarzenia drogowego.

Pamiętaj:

  • Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa
  • Zachowaj bezpieczną odległość od kierownicy – minimum to 25 cm
  • Dopasuj wysokość zagłówka – środek głowy powinien być na środku zagłówka
  • Nawet niewielka stłuczka może przyczynić się do poważnych urazów kręgosłupa – nie bagatelizuj sytuacji, zgłoś się do lekarza.

* Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii
** policja.pl
*** Clinical management: Soft-tissue injuries of the cervical spine in road traffic (autorstwa Edin Lakasing i Zul A Mirza/Wielka Brytania