Zadbaj o samochód, którym rzadko jeździsz

Zdarzają się dłuższe przerwy w eksploatacji samochodu, często niezależne od nas. Niestety nie są one korzystne dla samochodu. Większość podzespołów pojazdu jest skonstruowana w taki sposób, że dłuższe przerwy zwykle odbijają się negatywnie na ich stanie.

Akumulator

O sprawy akumulator powinnyśmy zadbać zwłaszcza teraz, w czasie niskich temperatur. To chyba jeden z elementów, który może sprawić najwięcej kłopotów zimą. Dlaczego? Akumulator musi zasilić zimą wiele urządzeń, takich jak ogrzewanie, światła czy radio. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym niższa temperatura elektrolitu. Jeżeli zatem panują niskie temperatury, a my wiemy, że nasz samochód nie będzie używany przez dłuższy czas, koniecznie trzeba go odpalać co najmniej raz na kilka dni, a nawet częściej. Jeżeli zaś jeździmy zwykle tylko po mieście i na krótkich dystansach, warto raz na jakiś czas wybrać się na dłuższą przejażdżkę, by akumulator się naładował. W ostateczności zawsze pozostaje nam zabranie akumulatora do domu.

Paliwo

Jeżeli wiemy, że nie będziemy używały samochodu przez kilka tygodni, można zostawić samochód z pełnym zbiornikiem. Mamy wtedy pewność, że bak, wypełniony paliwem, nie skoroduje. Poza tym w zbiorniku nie będzie skraplać się para wodna.

Woskowanie

To bardzo pożyteczny zabieg, który nie tylko powoduje, że samochód wygląda jak nowy, ale ma także zbawienny wpływ na karoserię. Wosk zabezpiecza wierzchnią warstwę lakieru przez szkodliwym działaniem m.in. promieniowania UV. Poza tym ułatwia także mycie, bowiem ogranicza osadzanie się brudu.

Opony

Samochód zdecydowanie nie powinien stać dłuższy okres czasu w tym samym miejscu. Może to negatywnie odbić się na oponach, na których pozostanie odcisk, może także dojść do trwałej deformacji. Zaleca się, by raz na jakiś czas delikatnie samochód przestawić.