Zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą

Własny samochód jest dla wielu z nas jedną z ważniejszych dóbr, jakie posiadamy. Pozwala on na sprawne i swobodne przemieszczanie się, a dla wielu osób jest także niezbędny do wykonywania codziennej pracy i realizowania różnych obowiązków domowych. Nierzadko zakup samochodu jest dla nas sporym wydatkiem, dlatego trudno się dziwić, że każdy troszczy się o swój. W końcu tak często się o amatorach cudzej własności, mimo iż według statystyk policyjnych liczba kradzieży aut w Polsce stale maleje. Producenci samochodów rok w rok starają się wprowadzić coraz to nowsze zabezpieczenia, które mają uchronić nasz samochód przed złodziejami. Mimo to nie trudno nawet dzisiaj natknąć się na osoby, które stosują rozmaite dodatkowe sposoby ochrony w swoich samochodach. Mogą to być proste mechaniczne zabezpieczenia, jak i skomplikowane nowoczesne systemy antykradzieżowe. Przyjrzyjmy się więc, jak wygląda w praktyce dodatkowe zabezpieczenie samochodu.

Proste zabezpieczenia mechaniczne

Zapewne wielu z Was kojarzy nawet z odległych lat, proste blokady mechaniczne montowane na kierownicę. Taką podłużną blokadę zakładało się na  tak, że zahaczała ona o inne elementy wnętrza samochodu (przeważnie deskę rozdzielczą), blokując tym samym zakres skrętu kierownicy. Obecnie takie blokady można kupić nawet za mniej niż 100 zł, jednak chyba nikt już nie traktuje ich poważnie. Ich prosta konstrukcja oraz fakt, że były one elementem zewnętrznym sprawiały, iż nie były to skuteczne zabezpieczenia. Amatorzy cudzej własności szybko znaleźli sposoby, jak je odblokować, niektórzy z nich potrafili nawet specjalnie do tego celu zdemontować na szybko kierownicę. Podobny los spotkał bardzo popularne kiedyś zewnętrzne blokady skrzyni biegów. Lewarek skrzyni był blokowany poprzez podłużny metalowy pręt, lub też specjalną nasadkę w kształcie podkowy. Dziś już takich blokad w zasadzie się nie produkuje. Ich producenci wyciągnęli odpowiednie wnioski i obecnie większość mechanicznych blokad, zarówno kierownicy, jak i skrzyni biegów, mają charakter wewnętrzny, schowany. Najczęściej ma to formę dodatkowego zamka wbudowanego w deskę rozdzielczą, którego mechanizm jest schowany we wnętrzu skrzyni biegów czy też kolumny kierownicy. Koszt dobrej blokady skrzyni biegów to około 500 zł, a niektóre blokady kierownicy mogą wynieść nawet ponad 1000 zł. Mechanizmy takie najlepiej montować w uznanych zakładach serwisowych, a jeżeli samochód nadal podlega gwarancji, to powinno się je instalować tylko w ASO. Czy takie zabezpieczenia są skuteczne? Z pewnością w jakimś stopniu opóźnią działanie złodzieja, trzeba jednak pamiętać, że przedstawiciele tego „fachu” również stale rozwijają technologię i techniki swoich działań.

Zabezpieczenia elektroniczne

1Zabezpieczenia elektroniczne zaczęły być stosowane poprzez malejące zaufanie do mechanicznych systemów ochrony. Najpopularniejsze z nich to proste alarmy samochodowe na pilota, obecnie montowane w większości nowych samochodów, kiedyś nie były tak popularne. Te najprostsze bazują przede wszystkim na głośnym alarmie dźwiękowym w momencie, kiedy ktoś będzie próbował dostać się do środka. Te nieco solidniejsze dodatkowo odcinają zapłon poprzez immobiliser. Alarm może także reagować na próby podniesienia i wciągnięcia samochodu bezpośrednio na lawetę. Ceny najprostszych systemów alarmowych zaczynają się już od 200 złotych. Dodatkową opcją w najnowszych alarmach jest powiadomienie sms-em właściciela – system wysyła wiadomość, gdy wykryje podejrzane działania w obrębie samochodu. Koszt takich dodatkowych powiadomień to również około kilkaset złotych. Przejawem nowoczesnej technologii są też różne systemy namierzania samochodu za pomocą GPS, tak aby szybko zlokalizować skradziony samochód. Najtańszy lokalizator można kupić już nawet za około 200 – 300 złotych.

Zabezpieczeniami elektronicznymi o trochę bardziej indywidualnym charakterze są różnego rodzaju ukryte włączniki i dodatkowe immobilisery. Ukryty włącznik jest po prostu skrzętnie schowanym we wnętrzu samochodu przyciskiem, który dodatkowo odcina zapłon. Takie przyciski mogą być trudne do wypatrzenia gołym okiem – mogą to być dwa malutkie druciki, które wystają na wysokość milimetra, dwóch z tapicerki lub deski rozdzielczej. W niektórych rozwiązaniach trzeba nawet jednocześnie wcisnąć odpowiednią kombinację – na przykład wciśnięte na raz pedały hamulca, sprzęgła oraz ukrytego włącznika zamkną obwód i pozwolą uruchomić samochód.

Podobny charakter mają różnorodne immobilisery, które mogą wymagać włączenia ukrytego przełącznika po pewnym czasie jazdy. Funkcja taka może dodatkowo chronić nas przed próbami porwania nas z samochodem – wtedy auto po prostu stanie na drodze po jakimś czasie. Ceny takich systemów zaczynają się od ok. 400 złotych. Największą zaletą takich rozwiązań jest ich indywidualność i niepowtarzalność, co z pewnością jest lepszym zabezpieczeniem niż typowe, powtarzalne systemy alarmowe.

Czy to ma sens?

Trzeba mieć świadomość, że w dobie nowoczesnych samochodów również wizerunek typowego złodzieja samochodów uległ zmianie. Obecnie najczęściej jest to „profesjonalista” z komputerem i systemami do obejścia przeróżnych zabezpieczeń alarmowych. Dodatkowo w dzisiejszych czasach samochody potrafią znikać nawet z monitorowanych garaży i parkingów, choć wiadomo, że miejsca takie znacznie zwiększają bezpieczeństwo naszego samochodu. Warto się zastanowić, czy korzystniej nie będzie dla nas skorzystać z różnorodnych ubezpieczeń samochodowych. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ochronę przed kradzieżą samochodu w formie ubezpieczenia AC lub też innych dodatkowych pakietów. W takiej sytuacji mamy pewność, że jeżeli zabezpieczenia alarmowe nie powstrzymają kradzieży, to chociaż będą nas chronić po fakcie dokonanym. W kontekście powyższych akapitów warto również wspomnieć, że przeważnie firmy ubezpieczeniowe przy zawieraniu polisy skrupulatnie sprawdzają, jakie typy zabezpieczeń antywłamaniowych i antykradzieżowych posiada dany samochód. Ilość takich zabezpieczeń może obniżyć stopień ryzyka, a więc i wysokość składki, dlatego też skorzystanie z tej opcji wcale nie wyklucza stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Więcej informacji na temat ubezpieczenia swojego samochodu przed kradzieżą znajdziesz na stronie: https://www.libertydirect.pl/poradnik-ac/co-obejmuje-ac.html