Seat Ibiza – 30 lat minęło

seat-ibiza

Seat Ibiza znany jest kierowcom na świecie już od 30 lat. Najlepiej sprzedający się model marki został po raz pierwszy zaprezentowany w 1984 roku. Był to początek wielkich sukcesów Seata.

Pierwszy Seat Ibiza zjechał z taśm fabryki Zona Franca w Barcelonie 27 kwietnia 1984 roku. Mało kto pamięta, że był to okres, w którym światło dzienne ujrzał pierwszy komputer firmy Apple, a płyty CD dopiero zaczęły zdobywać popularność. Przez 30 lat na globalnym rynku sprzedano niemal 5 mln egzemplarzy Ibizy, która szybko stała się jednym z filarów marki. Dzięki niej marka Seat zaczęła rozwijać się na międzynarodowej arenie, eksportując od tamtego czasu aż 69% wyprodukowanych modeli do 75 krajów świata.

seat-ibiza-2Lata 80. Seat zakończył rekordami sprzedaży, stając się członkiem Grupy Volkswagen. Do roku 1993 działalność marki była skoncentrowana w Zona Franca w Barcelonie, by później rozwinąć się i przenieść do pobliskiego Martorell. Dziś powstaje tam prawie 700 modeli Ibiza dziennie. Fabryka zatrudnia ok. 1 600 pracowników i pozostaje jednym z najbardziej nowoczesnych zakładów w Europie.

Ibiza zawsze była dynamiczna, funkcjonalna i pełna młodzieżowego charakteru. Przez wszystkie cztery generacje jej projekt podkreślał najważniejsze cechy marki. Przy konstruowaniu pierwszej Ibizy Seat współpracował z takimi firmami, jak Giorgio Giugiaro, Karmann czy Porsche. Kolejną generację marka opracowała wspólnie z Grupą Volkswagen, lecz jej projektantem pozostał Giugiaro.

Za atrakcyjną i drapieżną linię nadwozia trzeciej Ibizy odpowiadał Walter de Silva. Obecna generacja Ibizy to dzieło Luca Donckerwolke.

Sportowy rodowód Seata Ibizy podkreślały jego najbardziej emocjonujące wersje – od 100-konnej SXI aż po obecne CUPRA i FR. Najbardziej wyczynowa Ibiza Kit Car podbijała motorsport, zdobywając m.in. trzy tytuły w Rajdowych Mistrzostwach Świata w latach 1996, 1997 i 1998 w kategorii samochodów z silnikiem 2-litrowym.

Z ciekawostek warto wspomnieć, że Seat Ibiza był oficjalnym samochodem Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, a model II generacji był pierwszym autem w swoim segmencie wyposażonym w 90-konny silnik TDI. Ibiza była też pierwszym modelem w swoim segmencie wyposażonym w system ESP.

seat-ibiza-3

Źródło: Seat