Niewidoczni piesi

Kierowcom trudno jest dostrzec pieszego w nocy po prawej lub lewej stronie drogi, gdyż znajduje się on w polu widzenia peryferyjnego. Prowadzący samochód obserwuje przede wszystkim drogę przed sobą i dlatego im dalej znajduje się pieszy od nadjeżdżającego samochodu, tym łatwiej go zobaczyć, gdyż bardziej prawdopodobne jest, że znajdzie się na linii wzroku kierowcy. Nie bez znaczenia jest także strój pieszego – ubrania w jasnych kolorach odbijają więcej światła i pozwalają zmniejszyć niebezpieczeństwo kolizji nawet dziesięciokrotnie.*

Aby uniknąć wypadku kierowca musi najpierw zauważyć pieszego, a następnie rozpoznać niebezpieczeństwo i zareagować, czyli np. nacisnąć hamulec. Przy idealnych warunkach atmosferycznych, świetnej ogólnej kondycji prowadzącego samochód osobowy i prędkości nieco poniżej 100 km/h minimalny czas potrzebny na zatrzymanie auta to 5 sekund – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Zmęczenie kierowcy, rozmowa przez telefon, opady deszczu, a także ukształtowanie terenu mogą znacznie wydłużyć ten czas i drogę hamowania. 5 sekund oznacza, że samochód przemieści się w tym czasie o ok. 85 m, z czego 40 m od zauważenia pieszego do rozpoczęcia hamowania, a kolejne 45 m to odcinek potrzebny na zatrzymanie auta. 

Badania wykazały, że gdy ubrany w ciemne kolory pieszy znajduje się po prawej stronie drogi, to kierowca jadący z prędkością ok. 90 km/h aż w 45% przypadków nie zauważy go na czas, aby uniknąć kolizji. W przypadku pieszego po lewej stronie jezdni dotyczy to 95%. Zmiana ubrania na jasne spowodowała, że wartości te wielokrotnie zmalały – odpowiednio do 3% (prawa strona) i 9% (lewa strona)*.

Zarówno kierowcy, jak i piesi muszą dokładać wszelkich starań, aby zachować bezpieczeństwo na drodze. Kierowcy powinni przede wszystkim przestrzegać ograniczeń prędkości i dostosowywać ją do panujących warunków, zachowywać szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych, a w czasie jazdy obserwować także pobocze. Piesi powinni przechodzić przez jezdnię jedynie w wyznaczonych miejscach, obserwować sytuację na drodze i unikać nagłego wtargnięcia na drogę także na pasach. Dodatkowo, szczególnie w okresie jesienno-zimowym nosić jasne ubrania – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

* visualexpert.com

Fot: marfis75, foter.com