Producenci stale poprawiają swoje samochody pod względem bezpieczeństwa. Decydujące znaczenia zawsze ma jednak czynnik ludzki. Zwłaszcza zmęczenie.
Producenci samochodowi cały czas rozwijają technologie istniejących już systemów bezpieczeństwa przede wszystkim tych asystujących kierowcę. Zadaniem tych systemów jest wspomaganie kierowcy, czyli maksymalne zminimalizowanie skutków ew. błędu czy zaniedbania. Decydującą rolę jednak zawsze odgrywa kierowca.
A najczęstszym czynnikiem, który może spowodować, że człowiek zawiedzie jest zmęczenie. Przyczyn zmęczenia może być naprawdę wiele. Jedno jest pewne. Zmęczenie prowadzi do obniżenia koncentracji, zmniejszenia czujności i wydłużenia czasu reakcji.
Zmęczenie może powodować także niewłaściwe odczytywanie dochodzących do nas sygnałów (znaków świetlnych, znaków drogowych), co z kolei prowadzi do niewłaściwych reakcji.
Wbrew pozorom, zmęczenie nie jest wywoływane tylko przez długi czas spędzony za kierownicą. Przyczyn zmęczenia jest wiele więcej. Przede wszystkim są to stres i niewyspanie. Nie zdajemy sobie sprawy, że wpływ na zmęczenie ma także pora dnia, o której prowadzimy samochód.
W sytuacjach zmęczenia jeździmy mniej płynnie i wykonujemy nagłe, niepotrzebne ruchy kierownicą. To z kolei powoduje, że stajemy się bardziej agresywne i nieprzewidywalne. Wniosek jest zatem jeden. Tak, zmęczenie zwiększa ryzyko wypadku.