Wyższe mandaty już niedługo!

0

Od początku lutego zacznie obowiązywać nowy taryfikator mandatów. Jedno jest pewne – trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni, łatwiej będzie też o punkty.

fot: Radosław Drożdżewski CC BY-SA 2.0

Już od lutego policjanci będą mogli bardziej surowo karać kierowców łamiących przepisy. Wszystko za sprawą nowego taryfikatora mandatów, który wchodzi w życie za niecałe dwa tygodnie. Celem nowego taryfikatora jest surowsze karanie kierowców za najczęstsze i najbardziej zagrażające bezpieczeństwu zachowania.

Uwaga na przejście

Od lutego zapłacimy więcej m.in. za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Kara może wynieść nawet 10 punktów i 200 zł. Także 10 punktów otrzymamy za wymuszenie pierwszeństwa na pieszym stojącym przy przejściu dla pieszych. Dodatkowo możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 350 zł.

Chroń dziecko

Za nieprzewożenie dziecka w foteliku będzie groził nam mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Z kolei za podróż bez zapiętych pasów bezpieczeństwa możemy zapłacić 100 zł i otrzymać 4 punkty karne.

Gdzie parkujesz?

Od lutego zdecydowanie nie będzie się opłacać parkowanie na miejscach parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Będzie to karane mandatem w wysokości nawet 500 zł, a do tego 5 punktami karnymi.