Wyjeżdżasz? Ubezpiecz się!

0

W jaki sposób? Wykupując ubezpieczenie podróżne. Pamiętajmy, że nasza podróż, choć zaplanowana w najmniejszym szczególe i drobiazgu, może napotkać na komplikacje niezależne od nas! Zaginiony bagaż, awaria samochodu czy skradzione dokumenty to tylko niektóre przypadki, które mogą nas dotknąć. I jak to zwykle bywa, zdarzają się w najmniej odpowiednim miejscu i czasie!

Najwięcej korzyści

Niektórym tym zdarzeniom nie możemy zapobiec, ale możemy zminimalizować ich negatywny efekt na naszą podróż. Warto zatem zaznajomić się z ofertami firm ubezpieczeniowych oferujących tego typu usługi, których ilość na polskim rynku jest naprawdę duża. By się o tym przekonać, wystarczy choćby wpisać w google ‘ubezpieczenie podróży’.

Wybierając firmę ubezpieczeniową, warto wybrać tą, która gwarantuje nam najwięcej korzyści i szeroki zakres ubezpieczenia. Niektóre firmy w ofercie mają gotowe pakiety, w innych zaś możemy wybrać interesujące nas opcje, dopasowane do naszych potrzeb, tworząc własny profil ubezpieczenia.

By jednak nie zostać oszukaną, koniecznie musimy zapoznać się ze wszystkimi dokumentami jakie zostaną nam przedstawione. Nie chcemy przecież na miejscu niemiło się zaskoczyć…przed wyborem odpowiedniego pakietu pamiętajmy zatem, by dokładnie przeczytać wszystkie regulaminy.

Od czego się ubezpieczyć

Standardowe pakiety zawierają zwykle ubezpieczenie zdrowotne od kosztów leczenia i pomoc w podróży oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W zależności od wybranych wariantów możemy także wykupić ubezpieczenie za szkody wyrządzone na innych osobach i rzeczach, ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, biletu lotniczego oraz anulowania noclegu w hotelu. Możemy także ubezpieczyć się na wypadek zaginięcia bagażu (w tym dokumentów i paszportu) oraz na wypadek skorzystania z pomocy prawnej na miejscu wypoczynku.

Ile to kosztuje?

Ceny ubezpieczenia są równie zróżnicowane, jak ilość firm ubezpieczeniowych. Zwykle na wysokość składki składa się zakres ubezpieczenia, okres ubezpieczenia, miejsce gdzie będziemy przebywać, liczba osób ubezpieczonych oraz ich wiek, a także włączenie dodatkowych ryzyk do ubezpieczenia, np. uprawiania sportów ekstremalnych. Zwykle ceny takiego ubezpieczenia wahają się od kilku do kilkunastu złotych.

Ubezpieczenie Assistance

Jeżeli nie wykupimy ubezpieczenia dla siebie, warto chociaż zastanowić się nad ubezpieczeniem naszego pojazdu. Usługi assistance są coraz popularniejsze w naszym kraju. Oczywiście, tu, na miejscu, gdy dojdzie do unieruchomienia naszego pojazdu, problem nie jest tak duży, jak wtedy, gdy stanie się to za granicą. Tutaj zawsze w pobliżu będzie przysłowiowy ‘szwagier’, który pomoże odholować auto do najbliższego warsztatu lub pomoże w naprawie. Problem powstaje jednak, gdy jesteśmy za granicą. Bez ubezpieczenia, w takiej sytuacji nie możemy liczyć na szybką i doraźna pomoc. Istnieją jednak dziś firmy, które oferują pakiety assistance na określoną ilość dni, nawet na jeden dzień! Płacimy wtedy kilka czy kilkanaście złotych i możemy spokojnie podróżować. Pomoc obejmuje wtedy naprawę doraźną na miejscu, ewentualne holowanie do serwisu, a także pomoc w zakwaterowaniu czy rezerwacji biletów na podróż powrotną.

Jeżeli jednak chcemy pomyśleć o assistance w dłuższej perspektywie warto zastanowić się nad szerszym wachlarzem usług, o których piszemy tutaj.