Jak się spakować czyli na wakacje samochodem

Wyjazd na rodzinne wakacje to jeden z najpiękniejszych momentów w roku. Niestety często poprzedza go stres związany z pakowaniem. Niezależnie od tego, czy na wyprawę zabiera się sprzęt sportowy, czy nie, najczęściej i tak tylny bagażnik samochodu okazuje się zbyt mały na potrzeby podróżujących. Jak się skutecznie i bez problemu spakować na wakacje i zabrać wszystko, co będzie potrzebne? Postawić na dobry bagażnik dachowy.

  1. Bagażniki dachowe to cenne rozwiązanie, które pozwala poszerzyć przestrzeń przeznaczoną na bagaże.
  2. Boxy dachowe należy dobierać z uwzględnieniem modelu samochodu.
  3. Box nigdy nie powinien wystawać poza obrys samochodu, najlepiej, aby był krótszy o kilka centymetrów od dachu.

Bagażniki samochodowe – jak je umiejętnie zapełnić?

Bagażniki samochodowe mają ograniczoną objętość. Nawet największe osobowe samochody mają określoną przestrzeń, którą mogą zająć bagaże. Przy podróży 4-osobową rodziną nie ma także raczej możliwości wykorzystania tylnych siedzeń. Pakowaniu powinna bowiem zawsze przyświecać idea bezpieczeństwa. Jeśli więc z tyłu podróżuje jakakolwiek osoba, na tylnych siedzeniach nie powinno się umieszczać żadnego bagażu. W momencie kolizji lub jakiekolwiek bardziej dynamicznego manewru, bagaże mogą spać, przesunąć się i… wyrządzić krzywdę. Bagażnik jest zawsze oddzielony od pozostałej części samochodu, natomiast w głównym wnętrzu pojazdu bagaże mogą w sytuacji stłuczki lub wypadku przyczynić się do poważnych urazów. Lepiej więc odwiedzić sklep z bagażnikami samochodowymi i dokupić box dachowy inter pack lub inny, zamiast upychać wszystkie bagaże na tylnych siedzeniach, zaraz obok pasażerów.

Zanim jednak kierowca zacznie się zastanawiać,  z której wypożyczalni boxów dachowych skorzystać, warto przyjrzeć się samym bagażom. Po pierwsze, warto zastanowić się, czy wszystko jest potrzebne. Następnie warto przyjrzeć się walizkom i zastanowić się, czy nie można ich wymienić na takie, które lepiej dopasowałyby się do kształtu bagażnika. Można także kupić specjalne torby do bagażników samochodowych, które pozwalają na 100% właściwie wykorzystanie miejsca przeznaczonego na bagaż.

Box dachowy – jak wybrać?

Boxy dachowe to rozwiązanie, po które warto sięgnąć w sytuacji, gdy pojemność bagażnika stawia opór kolejnym porcjom bagażu. To także dobre rozwiązanie przy przewożeniu sprzętu sportowego. Specjalny bagażnik dachowy na relingi zapewnia poczucie bezpieczeństwa przewożonego sprzętu, który jednocześnie nie zajmuje dodatkowego miejsca w bagażniku. Pamietać jednak trzeba, że nie każdy bagażnik dachowy pasuje do każdego typu samochodu.

Przeglądając na allegro bagażniki dachowe warto zwracać uwagę nie tylko na markę i model samochodu, ale również na rok produkcji i typ nadwozia. Nie wszystkie bagażniki dachowe Thule lub innej marki pasują np. do pięciodrzwiowych aut typu SUV czy kombi. Na te same kwestie należy zwracać uwagę w wypożyczalni boxów dachowych. Nie może być tak, że bagażnik dachowy z którejkolwiek strony wstaje poza dach samochodu. Jest to niebezpiecznie i niezgodne z prawem. Ponadto nieprawidłowo dobrany box może ograniczać widoczność, co znacznie podnosi ryzyko nieprzewidzianego zdarzenia drogowego. Dlatego większość producentów bagażników dachowych zaleca, aby wybierać te, które są nieco mniejsze niż powierzchnia dachu samochodu, czyli krótsze i węższe.

Również ważne jest odpowiednie dobranie mocowania. Zarówno uchwyty rowerowe, jak i te podtrzymujące bagażnik dachowy powinny być dopasowane do modelu samochodu. Tylko w ten sposób kierowca może mieć gwarancję, że konstrukcja na dachu będzie stabilna. Warto pamiętać, że niektóre samochody mają dachy samochodowe z fixpointami, czyli  specjalnymi gniazdami do mocowania łap. Niektóre maja specjalne relingi. Jeszcze inne samochody mają zupełnie płaskie dachy. W takim przypadku box dachowy instaluje się na krawędzi samochodu za pomocą odpowiedniego adaptera.

Nowe czy używane?

Box dachowy Taurus lub Thule to niemały wydatek, jeśli jednak rodzina często wyjeżdża, a bagaże z reguły nie mieszczą się w bagażniku, warto zainwestować w tego typu dodatkową przestrzeń. Pozwala ona bezpiecznie przewieść dodatkową porcję bagażu. Sprawdza się szczególnie w przypadku częstego przewożenia sprzętu sportowego. Boxy dachowe Taurus pozwalają zabezpieczyć tego typu sprzęt i bez obaw o jego uszkodzenie przewieść go w docelowe miejsce. Szczególnie w okresie powakacyjnym lub bezpośrednio po zimowych feriach warto rozważyć tego typu zakup. Wyprzedaż boxów dachowych, która w tym okresie ma miejsce, pozwala zaoszczędzić nieco środków.Pozostaje jeszcze możliwość zakupu używanego bagażnika dachowego.

Jeśli jednak tego typu rozbudowane wyprawy zdarzają się kierowcy jedynie epizodycznie można pomyśleć nad alternatywą do zakupu boxu. Wypożyczalnie bagażników rowerowych lub boxów dachowych pozwalają dobrać idealny sprzęt do modelu samochodu i jednocześnie nie ponosić zbyt wysokich kosztów. W przypadku rzadkich wypraw sportowych lub wakacyjnych wypożyczenie boxu dachowego może okazać się najlepszym rozwiązaniem.