Wychowujemy piratów drogowych?

Rodzice jako kierowcy nie dają swoim dzieciom dobrego przykładu – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Continental.

wychowujemy-piratow-drogowych

Badanie zostało przeprowadzone w Niemczech na zlecenie Continental wśród 500 dzieci w wieku 4 – 16 lat we współpracy z Fundacją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Dolnej Saksonii. Okazuje się, że aż 75% rodziców wścieka się podczas jazdy, 54% krzyczy, a kolejne 41% kłóci się między sobą w samochodzie przy dzieciach. Zdaniem młodych pasażerów ich rodzice wykazują brak koncentracji za kierownicą, a mimo to ponad 90% z nich jest ogólnie zadowolonych ze stylu jazdy rodziców i czuje się bezpiecznie na drogach.

Kolejnym błędem popełnianym przez rodziców jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy – robi to 21% z nas. 45% młodych respondentów przyznaje, że ich rodzice nie koncentrują się na prowadzeniu samochodu. Dzieci zwracają także uwagę na różnicę w zachowaniu za kierownicą między ojcem i matką. Chociaż 73% dzieci przyznało, że ich tata jeździ szybciej niż mama, a jedna trzecia opisała zachowanie ojców jako agresywne, mimo to wolą ich styl ojca. Uważają również swoje matki za mniej doświadczonych kierowców (42%).

Małe dzieci już wkrótce staną się kierowcami dlatego rodzice powinni dawać im przykład jak należy postępować na drodze – komentuje wyniki badań Dr. Ralf Cramer, członek zarządu Continental. – Byliśmy bardzo zaskoczeni, że większość z nich nie bierze tej odpowiedzialności na poważnie. Szczególnie, że prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa drogowego jest o 38% wyższa w przypadku dzieci, których rodzice mają więcej niż trzy wykroczenia drogowe na koncie – dodaje.

Krzyki i kłótnie rodziców za kierownicą nie pozostają bez wpływu na psychikę dziecka. Prawie jedna czwarta z nich czuje się zdenerwowana z tego powodu. Obawy u dzieci rodzi również zbyt duża prędkość jazdy. Jak pokazują badania więcej niż jedna trzecia dzieci prosi rodziców aby zwolnili.

Źródło: Continental