Wszystkiemu winien testosteron

Dlaczego faceci chcą szybkich i drogich aut? Czy dlatego, że chcą zwrócić na siebie naszą uwagę i nam zawrócić w głowie? Pisałyśmy już nieraz – samochód ma znaczenie. I nie ma co gadać.

Nie tylko faceci wariują na widok sportowego (czyt. drogiego) auta. Jak pokazują badania, nam facet w sportowym (czyt. drogim) aucie będzie wydawał się bardziej atrakcyjny, niż ten w miejskim kompakcie. Mimo, że będzie to ten sam gość. Zatem, czy dlatego faceci chcą szybkich i drogich aut? Chcą się nam podobać? Eee, gdzieś tu jest haczyk.

Kilku naukowców ze Szkoły Biznesu Johna Molson, znajdującej się na Concordia University, postanowiło sprawdzić, czy męskie hormony mają wpływ na to, jakie samochody mężczyźni chcą posiadać. 39 śmiałków zostało poproszonych o przejażdżkę w wartym 150.000 dolarów Porsche 911 Carrera Cabrio zarówno po mieście, jak i poza nim. Miejskie warunki miały symulować sytuację, w której wciąż byliby obserwowani przez przechodniów (czyt. kobiety), natomiast pozamiejskie tereny symbolizowały sytuację, gdy kierowca zostaje sam na sam ze swoim autem.

Po przejażdżce Porsche, uczestnicy tę samą trasę przejechali w 16-letniej Toyocie Camry. Wyniki są zaskakujące: podczas przejażdżki w Toyocie poziom testosteronu pozostawał niski (zarówno jazda w mieście jak i poza nim), natomiast w Porsche jego poziom znacznie się podnosił (w obu przypadkach).

Wyniki te pozwoliły postawić naukowcom tezę, że ludzie są podobni do zwierząt, gdy osobniki płci męskiej chcą pokazać samicom, że są godni ich uwagi.