Wspólne przejazdy zamiast wożenia pustego powietrza

Wspólne przejazdy z BlaBlaCar szturmem zdobywają serca podróżujących ludzi w Polsce i w Europie. Skorzystało z nich dotąd ponad 3 miliony Europejczyków. Wspólny przejazd rusza średnio co 4,7 sekundy, a razem pokonanych zostało już ponad 3 miliardy kilometrów. Co to jest i na czym polega ich fenomen? 

Idea jest prosta – wspólne przejazdy łączą kierowców mających wolne miejsca w swoim samochodzie z osobami które chcą dostać się do tego samego punktu. To pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów – kierowcom umożliwia wypełnienie pustych miejsc w samochodzie, a pasażerom udostępnia komfortowy i niedrogi środek transportu. Taki sposób podróżowania pozwala nie tylko szybko i wygodnie dojechać na miejsce, ale również odciąża budżet zarówno podróżującego jak i kierowcy. W czasie, gdy ceny benzyny szybują w górę, podział kosztów ma znaczenie.

Wspólne podróżowanie nieznajomych osób przez wielu kojarzone było dotąd z autostopem. Jednak w przypadku podróży zaaranżowanej za pomocą platformy wspólnych przejazdów BlaBlaCar, możemy dobierać osoby o podobnych zainteresowaniach i nawykach, a nawet o zbliżonym poziomie rozmowności (stąd zresztą pochodzi nazwa serwisu – osoby „Bla” to osoby małomówne, a „BlaBlaBla” – bardzo rozmowne). Co więcej, autostop jest nieprzewidywalny – często trzeba długo czekać na życzliwego kierowcę. BlaBlaCar natomiast pozwala na zaplanowanie godziny wyjazdu, dając pewność, że do celu dotrzemy na czas. Co więcej, w odróżnieniu od autostopu, BlaBlaCar daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ pasażerowie i kierowca nie są dla siebie anonimowi. Zaufanie użytkowników wobec siebie pomaga budować system wzajemnej weryfikacji – zarówno kierowcy, jak i pasażerowie po zakończonej podróży wystawiają sobie oceny. Są one potem widoczne dla całej społeczności.

To właśnie między innymi te czynniki spowodowały, że wspólne przejazdy wyrastają na coraz mocniejszą alternatywę dla tradycyjnych przewoźników. Patrząc na europejskie trendy można przewidywać, że i w Polsce coraz więcej osób będzie podróżowało zgodnie z filozofią współdzielenia.

Źródło: Informacja prasowa

Fot: Eliduke, foter.com