Samochodem do Włoch – co warto wiedzieć?

Spaghetti, pizza, Romeo i Julią, czyli czas na wycieczkę do Włoch. Tej kraj ma rzeszę miłośników. Do wyboru dla wybrednych Alpy, Nizina Padańska, Półwysep Apeniński, Sycylia lub Sardynia. Pięknych krajobrazów i zabytków zdecydowanie nie zabraknie. 

Jak zaplanować trasę do Włoch?

Zakładając, że nasza trasa to Warszawa – Rzym, należy dobrze zaplanować te 2 tysiące kilometrów. Pierwszym krokiem jest ustalenie trasy. Opcje są dwie:

  • Można wybrać przejazd przez Czechy i Austrię, który jest krótszy i mierzy 1800 km. Trasa ta jest dość popularna i kosztowna ze względu na płatne autostrady.
  • Drugi wariant to przejazd przez Niemcy i Austrię. Ogromną jego zaletą jest niemiecka, bezpłatna autostrada. Jedynym minusem mogą być natomiast zielone strefy, czyli miasta do których można wjechać jedynie posiadając specjalną plakietkę. Jej brak może słono kosztować.

sycylia

Niezależnie od trasy warto zatankować do pełna już w Polsce ze względu na wyższe ceny na Zachodzie. Im dalej, tym drożej. Wydatki związane z paliwem będą jak zwykle najdroższym aspektem całej podróży. Jednak jeżeli w samochodzie będzie 5 osób koszty podzielą się na wszystkich, wynosząc około 200 zł od pasażera – w zależności oczywiście od posiadanego auta. Planując dojazd, musisz przewidzieć również postoje, zwłaszcza nocleg. Podróż samochodem do Włoch to kwestia nawet 2 dni.

Opłaty na trasie

Przejeżdżając przez granicę i wybierając przejazdy autostradami licz się z dodatkowymi opłatami. Winiety w Austrii ważne 10 dni kosztują 35 zł, a w Czechach 65 zł. We Włoszech opłaty natomiast są rozliczane za trasę, np. przejazd z Brennero do Trento kosztuje 9 euro. Z innymi opłat można się spotkać przy przekroczeniu przełęczy w Brennero. Kosztuje to 8 euro za samochód osobowy.

Przepisy drogowe we Włoszech

W kwestii przepisów nic szczególnego nie różni Polski i Włoch. W terenie zabudowanym dozwolona prędkość to 50 km/h, na drogach drugorzędnych 90 km/h, 110 km/h na drogach głównych, a na autostradach 130 km/h. Podobnie jest również w kwestii wymaganego wyposażenia, włączonych świateł, zapiętych pasów czy rozmów przez telefon. Nie ma też mowy o pobłażliwej policji i braku fotoradarów. Jeżeli otrzymasz mandat, musisz opłacić go na miejscu. Zwróć szczególną uwagę przy parkowaniu, które w najgorszym przypadku może kosztować 150 euro.

Włoskie warunki jezdne

Po Włoszech jeździ się zdecydowanie lepiej niż po Polsce – ze względu na lepsze drogi. Jednak znawcy terenów wiedzą, że włoskie trasy to często kręte, ale również dobrze oświetlone trasy górskie. Bardzo malownicze! Minusem są tłumy i związany z nimi tłok w szczytowym okresie sezonu, czyli lipcu i sierpniu. Jeśli mówimy o komunikacji w mieście – jak w większości południowych krajów – mamy dużo skuterów, wąskie uliczki, szalonych kierowców, ciągłe odgłosy klaksonów oraz nierzadko porysowane auto. 

Rzym

Dokumenty

Dla chcących zostać dłużej, czyli 3 miesiące, potrzebny będzie paszport i dowód osobisty ważny minimum pół roku. Nie potrzebna będzie żadna wiza. Warto zabrać ze sobą także OC i polisę ubezpieczeniową.

Ważne informacje

Ambasada RP
via P.P. Rubens 20, Monti Parioli 00197, Roma, Italia
Centrala tel. (0.03906) 362-04200,
Przedstawiciel RP Przy Fao tel. (0.03906) 362-04237
polish.embassy@agora.stm.it

vernazza

Tekst: Angelika Rusiecka

Fot: Foter.com