W jakich butach jeździć zimą?

b1

Zimą zapomnijcie o szpilkach, koturnach i kozakach, które nie nadają się do jazdy samochodem. W czym zatem jeździć?

Najlepszymi butami do jazdy samochodem zimą są buty, które nie będą krępowały naszych ruchów w kostce oraz będą miały w miarę płaską i równą podeszwę. Zimą ciężko o takie obuwie, bowiem większość typowo zimowego obuwia charakteryzuje się nierówną powierzchnią.

Buty do auta

Jeśli musimy ubrać eleganckie buty, to najlepiej wybrać te bez wydłużonych nosków i na jak najbardziej płaskim i stabilnym obcasie. Warto mieć w samochodzie parę sportowych butów tylko do jazdy i zakładać je zwłaszcza na dłuższe trasy.

Podeszwa

Kluczem do odpowiedniego czucia i komfortu dla kierowcy jest podeszwa. To ona pozwala nam ‘wyczuć’ pedały, dzięki czemu możemy użyć właściwej siły nacisku na nie. Zbyt gruba podeszwa nie zapewni nam dobrego ‘czucia’, podobnie jak zbyt szeroka, która może spowodować naciśnięcie dwóch pedałów na raz.

Szpilki na później

Dlaczego szpilki nie nadają się do jeżdżenia samochodem? Powodują bowiem, że niemal cały nacisk na pedały skupia się na palcach, tymczasem ciężar powinien być przenoszony ze śródstopia na palce. Im wyższy obcas, tym jeszcze bardziej angażujemy palce, a nie śródstopie. Każde naciśnięcie pedału powoduje, że musimy włożyć w to więcej siły, a to wydłuża czas reakcji i męczy nogi. Pamiętajmy też, że szpilki mogą bardzo łatwo wbić się w dywanik i całkowicie unieruchomić nogę.