Ubezpiecz swój samochód z głową

Samochód osobowy, podobnie jak każdy inny rodzaj pojazdu mechanicznego, powinien posiadać obligatoryjną polisę ubezpieczeniową w postaci OC. Niemniej jednak ubezpieczenie auta obejmuje nie tylko odpowiedzialność cywilną w przypadku wyrządzenia szkody kierowanym wozem. Obejmuje również dodatkowe alternatywy zabezpieczenia samego pojazdu przed nieszczęśliwymi następstwami jego użytkowania.

Jedna konieczna decyzja…

Niezależnie od naszych osobistych upodobań oraz życzeń, należy zaopatrzyć się w aktualne ubezpieczenie OC, które jest zarządzone ogólnie obowiązującymi przepisami. Nie jest to bynajmniej nieprzyjemnym obowiązkiem, a pieniądze zainwestowane w polisę ubezpieczeniową nie są przysłowiowo „wyrzucone w błoto”. Albowiem w razie wypadku to nie kierowca, który go spowodował, wypłaca odszkodowanie osobom trzecim, lecz ubezpieczyciel, z którym został podpisany kontrakt na ubezpieczenie auta.

…a mnóstwo możliwości

Jednakowoż ustanowione prawo nie oznacza, że nakazany jest nam odgórnie wybór konkretnego zakładu ubezpieczeń, który zawiera umowy dotyczące odpowiedzialności cywilnej właścicieli samochodów. Toteż ubezpieczenie auta można rozważyć u kilku wyselekcjonowanych ubezpieczycieli, mając na względzie wysokość sugerowanej składki ubezpieczeniowej. Niektórzy z nich w swojej ofercie zapewniają dodatkowe opcje przy nabyciu przymusowej polisy ubezpieczeniowej OC.

Jak wygląda to w praktyce?

Najlepiej to zilustruje konkretny przykład. Przeto biorąc pod uwagę ubezpieczenie auta w PZU w jego bazowym wymiarze, zyskujemy nadprogramowo także gratisową Auto Pomoc w wersji Komfort oraz darmową Zieloną Kartę, która upoważnia do podróżowania własnym samochodem zagranicą, bez konieczności nabywania nowego OC. Nadto można liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę, które obniżą wysokość corocznie opłacanej składki ubezpieczeniowej, która jest skądinąd nieodzownym wydatkiem na rzecz pojazdu. Czasami pojawia się nawet możliwość ograniczenia kosztów związanych z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia auta w postaci autocasco.