Seat Leon Cupra i Cupra 280 oficjalnie

Seat zaprezentował dwie usportowione odmiany modelu Leon, które w nomenklaturze hiszpańskiej marki noszą oznaczenie Cupra.

Modele Seat Leon Cupra i Seat Leon Cupra 280 zostały wyposażone w 2-litrowy, turbodoładowany silnik benzynowy TSI, produkujący 265 KM w wersji Cupra i 280 KM w odmianie Cupra 280. Moment obrotowy jest wspólny dla obu aut i wynosi 350 Nm.

Cupra 280 z dwusprzęgłową skrzynią DSG przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,7 sekundy, a odmiana z 6-biegową przekładnią ręczną jest zaledwie o 0,1 sekundy wolniejsza. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku standardowej wersji sportowego Leona Cupra, który na sprint ze startu zatrzymanego do 100 km/h potrzebuje 5,8 sekundy (DSG) lub 5,9 sekundy (6-biegowy manual). Prędkość maksymalna obu modeli została elektronicznie ograniczona do 250 km/h, a średnie zużycie paliwa utrzymuje się na poziomie 6,4 litra/100 km w odmianach z ręczną przekładnią i 6,6 litra/100 km w autach z DSG.

Seat-Leon-Cupra-2

Seat-Leon-Cupra-3

Z dużą mocą silnika muszą poradzić sobie koła przedniej osi, przy czym z pomocą przychodzi mechaniczna blokada dyferencjału i odpowiednio skonfigurowany system stabilizacji toru jazdy, który w razie potrzeby można całkowicie wyłączyć. Samochody zostały również wyposażone w system dynamicznej kontroli zawieszenia DCC z trybem pracy Cupra. Jego aktywowanie utwardza amortyzatory, co daje większą kontrolę nad zachowaniem pojazdu podczas dynamicznej jazdy.

Nowy Seat Cupra jest o 55 kilogramów lżejszy od poprzednika i wyróżnia się agresywnym pakietem spoilerów nadwozia, specjalnie zaprojektowanym dyfuzorem, podwójnymi końcówkami układu wydechowego i 18-calowymi kołami. Cupra 280 porusza się na felgach o średnicy 19 cali i zawiera dodatkowy „aero kit” z tylnym spoilerem.

Sprzedaż Seata Leona Cupra i Cupra 280 rozpocznie się w marcu. W tym roku ma również pojawić się wersja Cupra ST.

Źródło: Seat