Trzymać się prawej strony?

0

Czy podczas jazdy wielopasmową drogą, to, który pas wybieram, ma jakieś znaczenie? Czy powinnam trzymać się prawej strony?

Prawo o ruchu drogowym mówi, iż zobowiązani jesteśmy jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jednocześnie czytamy, że jesteśmy zobowiązani jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym.

W praktyce oznacza to, że jazda lewym pasem w przypadku, gdy prawy pas jest wolny, może skutkować mandatem. Dlaczego? Lewy pas powinien bowiem służyć do wyprzedzania i omijania przeszkód. Prawda też jednak jest taka, że wolna jazda lewym pasem skutkuje najczęściej agresją ze strony kierowców jadących z tyłu. Jeżeli zatem takiej agresji można uniknąć, to po co ją prowokować?

Musimy pamiętać, że dzielimy drogę z innymi pojazdami. Musimy zatem się dostosować do innych kierowców w taki sam sposób, w jaki oni dostosowują się do nas. Nasze zachcianki mają zatem drugorzędne znaczenie, przede wszystkim liczy się zachowanie bezpieczeństwa i umożliwienie płynności ruchu.

To oczywiście teoria, praktyka najczęściej wygląda zupełnie inaczej. Ile razy przecież obserwujemy osoby natarczywie blokujące wewnętrzny pas ruchu? Choć z drugiej strony należy zachować do tego dystans, bowiem najczęściej są to osoby starsze oraz te, które niedawno odebrały prawo jazdy. Inną grupę stanowią ci, którzy, chcąc skręcić na najbliższym skrzyżowaniu w lewo, jak najwcześniej starają się zająć lewy pas. To jednak także praktyka, która zaburza płynność ruchu i zdecydowanie powinniśmy jej unikać.