Prawidłowe ustawienie lusterek

lusterka

Ustawienie lusterek ma bardzo ważny wpływ na nasze bezpieczeństwo – umożliwia nam dostrzeżenie tego, co dzieje się obok oraz za samochodem.

lusterka

Część osób ustawia boczne lusterka tak, by było w nich widać karoserię samochodu. Nie jest to niestety prawidłowe ustawienie, gdyż tworzy się jednocześnie przestrzeń, której nie jesteśmy w stanie dostrzec, a w której mogą znajdować się inne samochody, czyli tak zwane martwe pole. Im jest ono większe, tym większe ryzyko kolizji.

Ustawienie lusterek powinno sprawdzać się przed każdym wyruszeniem w trasę. Wystarczy jedno spojrzenie i od razu powinnyśmy wiedzieć czy trzeba coś poprawić, czy też są ustawione poprawnie. Należy to zrobić nawet gdy wybieramy się w krótką podróż. Ważne, by lusterka ustawiać zawsze po wyregulowaniu fotela. Jeżeli najpierw ustawimy lusterka a potem fotel, będziemy musiały powtórzyć ustawianie lusterek.

Jeśli chodzi o lusterko wewnętrzne, jego ustawienie nie powinno sprawić większego problemu. Chodzi o to, by w lusterku widoczna była cała tylna szyba. Nie przechylamy go ani w prawo, ani w lewo, gdyż do tego służą lusterka boczne – tylko ustawiamy maksymalnie prosto.

Jeśli chodzi o lusterka boczne, warto kierować się regułą, że jeśli widzisz boczną karoserię pojazdu, odchyl je na zewnątrz do takiego poziomu, by karoseria zajmowała tylko nieznaczną część powierzchni lusterka.