Twoje prawa po wypadku

Brałaś udział w wypadku samochodowym. Na jaką pomoc możesz liczyć aby możliwie szybko dojść do siebie i zacząć normalne życie. O swoich doświadczeniach opowiada Agnieszka Zydroń, ambasadorka Autofederacji.

Jeżeli zdarzy ci się wypadek, masz pełne prawo do opieki medycznej, prawnej, psychologicznej. Masz prawo domagać się odszkodowania nie tylko za uszczerbek na zdrowiu, ale także za utracone szanse zawodowe, które w przyszłości otwierały przed Tobą nowe perspektywy.

Masz wiele praw, o których można pisać godzinami. W moim przypadku dowiadywanie się o o nich trwało latami, było błądzeniem we mgle, łapaniem szczątków informacji. To były zupełnie inne czasy. Dzisiaj zaangażowałam się w działania Autofederacji, ponieważ jest to organizacja, której tak bardzo brakowało, kiedy miałam wypadek. Autofederacja daje nam wiedzę i pełną opiekę, kiedy zdarzy nam się wypadek. Nie mussz dokładnie znać wszystkich swoich praw, ponieważ specjaliści mają tą wiedzę i oni powinni pomóc w tym trudnym czasie.

Dzisiaj każdy ośrodek pomocy psychologicznej, ośrodek zdrowia powinien udzielić nam informacji, gdzie możemy uzyskać profesjonalną pomoc. Jeżeli ktoś tej pomocy odmawia, trzeba natychmiast reagować. Najlepiej mieć opiekę prawną, dlatego zamiast uczyć innych wypisywania na kartce miejsc, gdzie dzwonić podczas wypadku, lepiej mieć kartę Autofederacji i spokojnie poruszać się po drogach. Często każdy z nas uważa, że wypadek nam nie grozi. Może przydarzy się sąsiadowi, ale nam? Jednak wszyscy codziennie wyjeżdżamy na ulice, wychodzimy po zakupy, wsiadamy na rowery. Nasze dzieci chodzą do szkół, spacerują. Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu i każdy z nas powinien odpowiedzialnie budować wspólne bezpieczeństwo w naszym kraju i na świecie. Kiedyś to ja miałam wypadek i niestety z bólem trzeba przyznać, że jutro może to być każdy z nas. Dlatego nie zaniedbujcie swojego bezpieczeństwa – ubezpieczcie się, wstąpcie do Autofederacji i najważniejsze – nie pozwólcie na to, by ktoś odmówił wam pomocy.

Agnieszka Zydroń, Ambasadorka Autofederacji